Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodní elektrárna Práčov patří mezi největší

Práčov - /BOHATÁ FOTOGALERIE/ Den co den projíždí stovky aut kolem 58 metrů vysoké věže na Práčově. Málokdo však tuší, že se jedná o součást jedné z nejvýkonnějších malých vodních elektráren v ČR.

13.7.2009
SDÍLEJ:

Elektrárna Práčov se řadí s výkonem 9,75MW k nejvýkonnějším malým vodním elektrárnám v ČR.Foto: Radek Latislav

„Pokryla by celoroční spotřebu 2160 domácností. Na východě Čech byla tak nejlepší z našich osmi vodních elektráren,” hodnotí úspěchy práčovské elektrárny mluvčí ČEZ pro východní Čechy Jiří Kosina.

Vodní elektrárna Práčov je poměrně rozlehlá. Byla jednou z prvních hydrotechnických staveb u nás po druhé světové válce a svoji rozsáhlostí zasahovala do katastru šesti obcí.

Součástí celého komplexu dokončeného v roce 1953 je vodní dílo Křižanovice s ocelovým přivaděčem do Práčova. Přivaděč svým úctyhodným průměrem 2,4m pojme 13m3 vody za sekundu. Z křižanovického přivaděče proudí i voda pro úpravnu Monako.

K nejviditelnějšímu prvku z velké části Chrudimska patří vyrovnávací věž na Práčově.

„Účelem je ochrana přivaděče před nárazy tlaku vzniklým náhlým uzavřením uzávěru před turbínou,” objasňuje zasvěceně vedoucí elektrárny Aleš Chotěnovský.

Věž pracuje na principu spojených nádob s vodní nádrží Křižanovice. Hladina vody ve věži je tak stejná jako výška hladiny vody v Křižanovicích.

Ve strmém srázu pod vyrovnávací věží je lidskému oku skryta samotná vodní elektrárna Práčov se strojovnou a rozvodnou dodávající ekologicky čistou energii do rozvodné sítě. Voda přitékající přivaděčem z vyrovnávací věže rozbíhá lopatky Francisovy turbíny o výkonu 9,75 MW.

Štěpánka Beránková ze skupiny ČEZ informuje o modernizaci elektrárny v roce 2001. „Účelem modernizace vodní elektrárny Práčov bylo maximální ekonomické využití hydroenergetického potenciálu řeky Chrudimky za současných právních, ekonomických a technických podmínek.”

Vodní elektrárna Práčov je provozována ve špičkovém režimu. „Teď jedeme hodinu a třičtvrtě denně. Jsme závislí na množství vody, o kterém nás informuje Povodí Labe. Březen byl z důvodu tání sněhu nejúspěšnější, jeli jsme nepřetržitě,” dodává závěrem Aleš Chotěnovský.

Obnovitelné zdroje mají podle Jiřího Kosiny velký potenciál. Do roku 2020 má ČR závazek vůči EU zvýšit podíl elektrické energie z obnovitelných zdrojů na 13%. Vodní elektrárny však nemají možnost zvýšení výroby objemu elektrické energie. Na rozvoj tak čeká zpracování energie ze slunce, větru, biomasy a bioplynu.

Radek Latislav

Místo události:
13.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Martin Kolovratník kandiduje do Sněmovny za hnutí ANO.

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Kdo se bojí Virginie Woolfové. Jindřiška Janoušková a Josef Pejchal.

Stotisící návštěvník Východočeského divadla je „za dveřmi“

Pardubická univerzita hledá nového rektora. Kandidát je jeden

Pardubice - Akademický senát Univerzity Pardubice bude v úterý volit kandidáta na funkci rektora pro následující čtyři roky. Na funkci je navržen jediný kandidát, vedoucí Katedry fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické Jiří Málek.

Pardubičky to ženou vysoko. U Borku došla trpělivost s tendenčně řízenými duely

Pardubicko - Černý kůň zkrocen. Fotbalové Moravany senzačně vyhrály na půdě druhého celku krajského přeboru. O soutěž níže planou emoce. V Pardubičkách se vaří krev z výkonu sudích v Načešicích. Přeloučský trenér spílá hráčům za odfušovaný zápas.

VÍME PRVNÍ

Vražda v Krasíkově. Zřejmě kvůli neshodám a alkoholu

Krasíkov - K vraždě asi 45letého muže z Třebařova došlo v sobotu v obci Krasíkov na Orlickoústecku. Na svědomí ji má podle dostupných informací jeho partnerka M. K. Muže zabila při hádce.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Pardubice - Vysokoškolský učitel, poslanec a lídr krajské kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Simeon Karamazov dnes od 10 hodin odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení