Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodovody a kanalizace dostaly od ÚOHS pokutu

Pardubice - Důvodem prý jsou chyby v tendru na modernizaci čistírny odpadních vod v Semtíně

7.1.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív

Vodovody a kanalizace Pardubice dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rekordní pokutu devět milionů korun. Důvodem jsou chyby v tendru na modernizaci biologické čistírny odpadních vod v pardubické části Semtín.

Podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje vodárenská společnost nepostupovala transparentně při výběru nejvhodnější nabídky.

Úřadu také vadí, že jej firma neinformovala o tom, že už uzavřela smlouvu s vítězem tendru. Vodárenská společnost zvažuje, že proti rozhodnutí ÚOHS podá rozklad.

Zatím rekordní pokutu 6,55 milionu korun dostalo loni v květnu město Liberec za chyby v tendrech souvisejících s mistrovstvím světa v klasickém lyžování v roce 2009.

Město tendry nezákonně dělilo. Hodnota libereckých zakázek, které ÚOHS zkoumal, se pohybovala kolem jedné miliardy korun.

Na rozhodnutí ÚOHS nečekali

Stavba čistírny v Semtíně už začala, vodárny na rozhodnutí ÚOHS nečekaly. „Kvůli splnění emisních limitů je nutné dokončit úpravy a spustit zkušební provoz do konce roku 2013. Museli jsme začít stavět, abychom stihli termín,“ konstatoval už v prosinci loňského roku ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice Josef Fedák.

Společnost získala na modernizaci příslib dotace 70 procent z uznatelných nákladů od Státního fondu životního prostředí. Definitivní rozhodnutí o přidělení peněz však dostane až poté, co doloží potvrzeného dodavatele stavby.

„Šokovala nás nejen výše pokuty, ale i celé rozhodnutí. Podle našeho právního posudku soutěž proběhla, jak měla,“ řekl Josef Fedák.

Kvůli odvolání některých účastníků tendru vydal antimonopolní úřad vloni v červnu předběžné opatření, že není možné uzavřít smlouvu s dodavatelem stavby.

Vodárny několik měsíců vyčkávaly, poté v září představenstvo rozhodlo, že kontrakt podepíše, neboť podle právní analýzy platnost předběžného opatření skončila.

Náklady na stavbu se podle rozpočtu projektanta odhadovaly na 420 milionů korun, vítězná firma nabídla cenu 305 milionů korun. Kromě státní dotace budou Vodovody a kanalizace modernizaci platit také z úvěru a z vlastních zdrojů, finančně se na ní bude podílet i společnost Synthesia.

Čistírnu vodárny koupily od chemičky

Čistírnu vodárny vlastní, koupily ji od chemičky před pěti lety za 485 milionů korun. Její modernizace zlepší životní prostředí, zvláště kvalitu vody v Labi.

Původně měla být rekonstrukce ještě dražší, odhadem měla vyjít na zhruba 700 milionů korun. Chemička ale zrušila část výroby, čistírna by tak měla zbytečně velkou kapacitu, a vodárny proto musely projekt přepracovat.

Evropská legislativa dříve určovala aglomeracím o velikosti pardubické modernizovat čistírny do roku 2010, což byl ale nereálný termín.

Pardubické vodárny mají od krajského úřadu povolení dokončit investici a spustit zkušební provoz do konce roku 2013.

(zr, čtk)

7.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení