Ministerstvo si naplánovalo pro necelý milion živnostníků v České republice zvýšit odvody na sociálním a zdravotním pojištění na 3,5 násobek současného stavu.

Tento krok odůvodňuje snahou o sjednocení sazeb daní a odvodů zaměstnanců a živnostníků.

Nevím, jestli umí páni experti na ministerstvu financí počítat, ale pokud si myslí, že dostanou z po krizi se postupně zotavujících živnostníků více peněz, asi neumí ani malou násobilku.

Co by prakticky znamenalo zvýšení?

Dnes je minimální odvod obou pojištění ve výši přibližně čtyři tisíce korun. Zvýšení by tedy znamenalo, že každý živnostník by musel z kapsy měsíčně vytáhnout o deset tisíc korun více, a to i v případě, že nevygeneruje z podnikání zisk či dokonce nemá zakázky vůbec.

Celá „reforma“, pokud by se schválila, by měla pouze jediný efekt, a to ten, že si většina živnostníků nebude moci dovolit takto vysoké odvody platit. S živností tak budou muset skončit a do doby než je někdo zaměstná, budou na úřadech práce.

Takže místo toho, aby do systému přispívali placením daní a sociálního a zdravotního pojištění, daně platit nebudou a sociální a zdravotní pojištění za ně zaplatí stát.

Všichni si musíme také uvědomit fakt, že není možné srovnávat zaměstnance a živnostníka. Pominu-li skutečnost, že za zaměstnance platí část odvodů zaměstnavatel, tak zaměstnanec má například právo na 20 dní dovolené či proplácení státních svátků. Zároveň při výpovědi dostane odstupné, o čemž si může nechat živnostník jenom zdát. Zaměstnanec zároveň dostane plat, i když pro něj firma nemá práci či mu ji garantuje stát, pokud je firma v insolvenci. Živnostník si musí shánět zakázky sám.

Nikdo ho nechrání, když mu nezaplatí fakturu. Naopak z ní ještě musí odvést DPH, i když peníze fakticky nedostal. Obě skupiny si sice platí nemocenské pojištění, ale zaměstnanci mají po dobu 21 dní náhradu mzdy placenou zaměstnavatelem, živnostník má právo na peníze až po 21 dnech, a tak dále.

Nemůžeme se tedy divit, že když jsou rizika spojená s podnikáním diametrálně odlišná od podmínek zaměstnanců, musí mít živnostník nějaké zvýhodnění - a to jsou právě nižší odvody na daních a sociálním a zdravotním pojištění.

Nad živnostníky naštěstí drží ochrannou ruku premiér a předseda ODS Petr Nečas, jenž se odkazuje na zásadní ustanovení koaliční smlouvy, které odmítá jakékoliv navýšení daňového a odvodového zatížení OSVČ.

Do boje proti této zlovůli ministerstva financí se pustila i Strana soukromníků České republiky. Na popud nově vznikající daňové reformy založila oponentní skupinu, jejímiž členy budou kromě odborníků ze Strany soukromníků ČR také zástupci zaměstnavatelských svazů a sdružení. Jejich hlavním cílem bude zabránit konečné likvidaci živnostníků a OSVČ v České republice.

Skupina pevně věří v oporu premiéra

Skupina pevně věří v oporu premiéra Nečase, který na jednání tripartity dne 13. ledna 2011 oficiálně prohlásil, že nejvíce ohroženou skupinou obyvatelstva v ČR jsou živnostníci a OSVČ.

O reformě si myslím, že je připravována ve velké tajnosti na ministerstvu proto, aby pro její prosazení byl využit moment překvapení.

Aktéři počítají také s tím, že v médiích jsou řešeny stále dokola problémy lékařů a nově problematika policie a hasičů. Některý režim používá pro likvidaci soukromníků znárodnění a lidové milice, některý tajně připravované daňové reformy. Výsledek ale bohužel může být stejný.

Petr Bajer, místopředseda Strany soukromníků České republiky, předseda krajské rady Pardubického kraje