„Věřím, že jsme zakázkou do Číny prorazili pomyslnou bariéru prvního objemnějšího kontraktu na rychle se rozvíjejícím trhu alternativních zdrojů energie,“ uvedl generální ředitel Wikov Industry Antonín Růžička.

Čínské dodávky představují vývoj a výrobu dvou prototypů a následně dalších 48 kusů převodovek. Součástí kontraktu je i opce na dodávku dalších 250 kusů. Zákazníkem je společnost Sinovel Wind, které převodovky o výkonu tři megawatty budou dodány do roku 2009. Větrný park bude stát v provincii Vnitřní Mongolsko.

„Také v Číně je větrná energetika na vzestupu. Vypovídá o tom plán rozvoje větrných elektráren, který počítá s instalováním výkonu 2000 až 3000 megawattů ročně do roku 2020,“ sdělil Růžička.

Hronovská firma spolu se sesterskou společností Orbital2 již zahájila vývojové práce na prototypech, které budou instalovány přímo do větrných elektráren.

Kromě čínské zakázky Wikov uzavřel v říjnu další dva kontrakty. Do Jižní Korey dodá prototypy tří megawattových převodovek s opcí na sériové dodávky a pro kanadskou firmu vyrobí prototypy 1,65megawattových převodovek. S kanadským partnerem nyní projednává smlouvu na dlouhodobé zakázky.

Od začátku roku do konce října uzavřel Wikov MGI nové zakázky za více než jednu miliardu korun. Do konce roku předpokládá uzavření dalších smluv. V letošním roce společnost plánuje tržby na úrovni 630 milionů korun.

Wikov nyní zaměstnává 435 lidí a jako většina strojírenských firem ve východních Čechách hledá asi 70 pracovníků, například frézařů, soustružníků či konstruktérů.

Vstup do oblasti větrné energetiky firma ohlásila před rokem. Prvním počinem měla být větrná elektrárna Wikov postavená na území ČR.

„Bohužel situace v ČR nám neumožňuje rychle vyřešit záležitosti spojené se stavebním povolením nebo územním plánem. V zahraničí lze tyto věci vyřídit mnohem rychleji. Nyní máme rozjednáno několik lokalit a věříme, že se nám brzy podaří úřednický přístup prolomit. Kompletní zařízení pro stavbu elektrárny máme téměř ze sta procent vyrobeno a odzkoušeno. Až získáme povolení, můžeme začít okamžitě stavět,“ uzavírá Antonín Růžička.