„Někteří lidé podcenili třicetidenní lhůtu od podepsání smlouvy a nemají od banky jisté peníze. Někdy se stane, že zaplatí o pět až deset dní později. My na ně s podepsáním smluv netlačíme, je lepší, aby je podepsali, až když mají vyřízené úvěry,“ nechal se slyšet Michal Koláček.

Pardubice prodávají zhruba tisícovku městských bytů. V rozpočtu letos počítaly, že díky tomu získají 350 milionů korun. Nyní se ukazuje, že zájem o byty je tak velký, že to bude možná i víc. Do tří až čtyř let by měla radnice získat z prodeje bytů 600 až 700 milionů korun.

„Zájem o byty je opravdu velký. Lidé na nás tlačí, aby to šlo rychleji, ale naši úředníci mají svůj časový limit. Smluv je opravdu strašně moc,“ podotkl náměstek primátora.

Město podává návrh na změnu v katastru ve chvíli, kdy se sejde v domě nejméně jedenapadesát procent kupců.

Pokud by zájemců bylo méně, radnice dům z privatizace vyřadí. Zatím ale podobnou situaci řešit nemusela.

Metr čtvereční město obvykle prodává za deset tisíc korun. Lidé se původně proti ceně bouřili, protože v dřívějších vlnách privatizace se prodávaly byty levněji.

Nakonec i na tuto cenu přistoupili, protože je asi o polovinu nižší, než je tržní cena bytů ve starší zástavbě v krajském městě.

Radnice zároveň s prodejem bytů nabízí lidem dotaci deset procent z kupní ceny bytu na opravy. Žádat o ni noví majitelé mohou po roce od podepsání kupní smlouvy.