Firmy v Pardubickém kraji nabízely minulý měsíc přes deset tisíc volných míst. Podle ředitele Úřadu práce v Pardubicích Petra Klimpla je to historický rekord za dobu existence úřadu.

V porovnání s červencem hledaly podniky minulý měsíc asi o 1500 pracovníků více a meziročně stoupl počet volných pracovních míst o 3400. Nejvíce nových lidí shánějí firmy na Pardubicku – téměř pět tisíc.

Hledají popeláře, ale i elektrikáře

Přesto je nezaměstnanost v kraji stále stejná. V červenci i v srpnu stagnovala na pět a půl procenta, nejnižší zůstala na Pardubicku. Práci zde hledají necelé čtyři tisíce obyvatel.

„Na jedné straně se podařilo zaměstnat řadu uchazečů, ale do evidence přišlo přes tisíc nových absolventů, jejichž příliv pokračuje i tento měsíc,“ vysvětluje Petr Klimeš, podle kterého je dalším důvodem struktura nabízené práce. „Poptávka po pracovní síle nekoresponduje strukturou s nabídkou míst. Z toho důvodu roste počet cizinců v kraji,“ vysvětluje ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimeš. V kraji pracují zejména Slováci, Poláci a Ukrajinci. Po vstupu Bulharska do Evropské unie se zvýšil také počet Bulharů – ke konci června jich v regionu pracovalo zhruba šest set.

Firmy na Pardubicku mají potíže s obsazováním volných míst. „Největší nedostatek pociťujeme na dělnických pozicích. Chybí nám popeláři, stavební dělníci a elektrikáři,“ říká personalistka společnosti Služby města Pardubic a.s. Zora Petrásková.

Největší problém? Výše výplaty

Lidé o nabízená pracovní místa nemají zájem. „Práce popelářů je velmi náročná a na pozici elektrikářů a stavebních dělníků vyžadujeme výuční list,“ uvádí některé důvody Petrásková. Podle personalistky jsou však lidé nejvíce nespokojeni s finančním ohodnocením.

Největší nedostatek pracovníků je v Pardubickém kraji na technických pozicích. Krajský úřad proto vede kampaň, která by žáky základních škol nalákala ke studiu technických oborů. Podle krajské radní Jany Smetanové se už projekt setkal s dílčími úspěchy. Zájem mezi školáky o učiliště a technické střední školy stoupl o tři procenta.