Největší problém pro městskou kasu bude nepochybně představovat významně menší objem vybraných daní, které metropole čerpá od státu v rámci „rozpočtového určení“. Podle predikce ministerstva financí půjde v případě Prahy o přibližně 7,8 miliard korun. Další deficit převyšující miliardu a půl přinesou nižší tržby Dopravního podniku z prodaného jízdného a na stovky milionů se odhaduje výpadek příspěvkových organizací, jakou je třeba Muzeum HMP.

Magistrátní koalice i opozice se shodují, že hlavní ekonomické škody se budou teprve sčítat spolu se ztrátami malých a středních podniků, které v Praze působí především ve službách. Analýza zpracovaná pro magistrát odhaduje propad jejich produkce na stovky miliard korun během následujícího roku.

„Už ale i ten výpadek daňových příjmů města je velmi vážný. V případě firmy by to znamenalo existenční ohrožení. Praha je nejpostiženější region ze všech a dopady budou dlouhodobé. Koalice se teď musí dobře zamyslet, kde se bude šetřit,“ upozornil zastupitel opoziční ODS Ondřej Martan, podle kterého není možné škrtat v investicích ani šetřit na městských částech.

Odpuštěné poplatky i dotace do kultury

Dosavadní podpora města směrem k „restartu“ pražské ekonomiky zahrnuje dočasné odpouštění různých poplatků živnostníkům nebo nadstandardní dotace kulturním subjektům. Magistrát ve spolupráci s Hospodářskou komorou připravuje také důkladný informační servis pro podnikatele. Náklady na dosud schválené nástroje pomoci jsou odhadované na necelých 800 milionů korun.

Primátor Zdeněk Hřib také během včerejšího zasedání zastupitelů označil za „účinný nástroj pomoci podnikatelům“ úvěrový program Covid Praha. Město v něm poskytlo záruky za výhodné úvěry ve výši 1,8 miliardy. Opozice nicméně kritizuje fakt, že uspěly zatím jen desítky žadatelů, kteří se museli přihlásit v rozmezí deseti minut.

„Pravidla včetně například velmi zvláštní nutnosti doložit potvrzení od své banky se objevily odpoledne před spuštěním programu. Proto se od začátku domnívám, že šlo o porušení rovnosti soutěže na trhu a některé firmy mohly být zvýhodněny. Primátor nechal vypracovat podmínky programu externě a radním je předložil těsně před hlasováním o nich,“ uvedl zastupitel ANO Ondřej Prokop.

Hnutí ANO i ODS navíc upozornili, že Praha podle stanoviska ministerstva vnitra může ručením za úvěry fyzických či právnických osob porušovat zákon. Žadatelům prý proto hrozí, že budou půjčky vracet.