Na podzim by mohlo dojít k vlastnickým změnám Elektrárny Chvaletice, ČEZ totiž uvažuje buď o převodu do dceřiné společnosti nebo o prodeji. Snaha vyčlenit elektrárnu Chvaletice do samostatné firmy poprvé na veřejnost pronikla letos v únoru. Záměr koresponduje se strategií skupiny ČEZ postupně nahrazovat uhelné bloky jadernými a paroplynovými elektrárnami.

Chvaletice jsou nejméně ziskovou uhelnou elektrárnou, provoz prodražují zejména náklady na dovoz hnědého uhlí po železnici a finanční efekt nepřinášejí ani dodávky tepelné energie do měst či podniků.

V odborné veřejnosti se v poslední době hovoří o možné výměně aktiv mezi velkými energetickými skupinami na českém trhu. Zmiňuje se zejména Energetický a průmyslový holding (EPH) a skupina Czech Coal. Zatímco druhý subjekt, který je shodou okolností dodavatelem uhlí pro elektrárnu, zatím situaci komentovat nechce, EPH v minulých dnech svůj zájem nevyloučil. Podle serveru lidovky.cz se nabízí možnost výměny za podíl, který má EPH prostřednictvím Elektráren Opatovice v Pražské teplárenské, případně za podíl ve firmě Pražská teplárenská Holding. Ten by EPH měla získat díky výměně podílů s německou energetickou společností EnBW.

Zajímavým aktivem je i samotná lokalita. Nahradit stávající elektrárnu novým zařízením je totiž jednodušší než získat nutná povolení pro stavbu elektrárny nové. Značnou hodnotu představuje též připojení výkonu do přenosové soustavy společnosti ČEPS.

Celkový instalovaný výkon Elektrárny Chvaletice, jejíž životnost je plánována přibližně do roku 2020, tvoří čtyři 200megawattové výrobní bloky, které v roce 2009 dodaly do rozvodné sítě 2,38 miliardy kilowatthodin elektřiny. Od roku 1996 se do ní uhlí dopravuje po železnici, která nahradila původní cestu z Lovosic po řece Labi.

Elektrárny ČEZ
(výkon v megawattech )
Temelín - 2000 
Dukovany - 1830 
Prunéřov II - 1050 
Počerady - 1000 
Dětmarovice - 800 
Chvaletice - 800 
Tušimice - 800