„Jasně, bez zmrzliny to v létě není ono,“ usmívá se spokojená zákaznice Jana Drábková odcházející s kornoutem. „Nejradši mám čokoládovou a teď jsem si k ní dala pistáciovou,“ ukazuje.

V hitparádě oblíbených chutí se navzdory záplavě těch exotičtějších chutí stále drží na prvních místech tradiční jahodová, čokoládová a vanilková. Podle oslovených konzumentů je to hlavně proto, že se dobře kombinují s ostatními příchutěmi.

Jedna příchuť za čtvrt hodiny

Příprava jedné vaničky zabere asi patnáct minut. Výroba zmrzliny v jedné cukrárně na třídě Míru začíná kolem sedmé hodiny ráno. vyrábí se dvanáct příchutí, ale cukrárna jich má v zásobě šestnáct, protože občasná změna nabídky určitě neuškodí. A nejvíce na odbyt jde právě vanilková, čokoládová a oříšková. Poslední týden se k nim přidává melounová příchuť.

Výběr zmrzliny řídí také počasí

„Všechno vlastně závisí na počasí,“ říká prodavačka zmíněné cukrárny. „Když je zima, pochopitelně se moc neprodává, ale čím vyšší teploty, tím samozřejmě prodáváme víc. Na počasí taky závisí, prodávané druhy. V létě jdou na odbyt spíše ty ovocné, v chladnějším období zase spíš smetanové,“ vystětluje.

Zajímavé je, že poměr prodeje točené a kopečkové je vyrovnaný. „Máme tu jak jednu, tak druhou, ale nijak zvlášť to nesledujeme,“ dodává.

Zmrzlina také podléhá kontrolám. „Pro zmrzlinu nejsou stanoveny žádné zvláštní jakostní požadavky, co ale sledujeme jsou limity bakterií Listerie monocytogenes a salmonely. Provádíme přes léto řádově taky kolem desítky obecných kontrol dat trvanlivosti,“ vysvětluje vedoucí odboru kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Hradci Králové Jiří Petrášek.