V Pardubickém a Královéhradeckém kraji se v roce 2010 vybralo k recyklaci méně drobných elektrozařízení než v roce předchozím. „Vliv na to měla zvláště hospodářská krize,“ řekla Hana Ansorgová ze společnosti Asekol, která sběr části elektroodpadu zajišťuje.

Kvůli rostoucím cenám surovin se také množí případy krádeží vyřazených spotřebičů a jejich částí.

„Například z klasických televizních obrazovek mizí měděné transformátory, které jsou pro zpracovatele odpadu hlavním zdrojem surovin,“ uvedla Ansorgová. S podobnými případy se setkala například pardubická radnice u kontejnerů na papír, který zloději při jeho vyšších cenách „recyklovali“ sami.

Pokles množství vyřazených drobných zařízení ovlivnilo chování spotřebitelů v době stagnace nebo nízkého růstu ekonomiky.

„Lidé méně nakupují, tudíž také klesá množství zpětně odevzdávaných elektrospotřebičů,“ nechala se slyšet Hana Ansorgová.

Obdobný trend se projevil v celé České republice.

V Pardubickém kraji připadalo vloni na osobu 1,7 kilogramu odevzdaných drobných elektrozařízení, rok předtím to bylo o 0,05 kilogram více. Markantnější propad zaznamenal Královéhradecký kraj, z 1,8 na 1,55 kilogramu na obyvatele.

Průměrně se v České republice vloni vybralo na hlavu 1,57 kilogramu drobných elektrospotřebičů, v roce 2009 to bylo 1,64 kilogramu.

Sběr a recyklace elektrických zařízení přinášejí kromě druhotných surovin, jakými jsou třeba zlato, platina a barevné kovy také nižší zátěž pro životní prostředí.

Podle Ansorgové se také vyplatí kvůli úspoře energie, jíž se ve srovnání s primární výrobou materiálů spotřebuje jen desetina. (zr, čtk)