K prvnímu hořícímu stromečku hasiči vyjížděli už o půl šesté večer na sídliště Závodu míru v Pardubicích. Tam se odehrála scéna jako z pohádky – děti se těší na dárky a zvoneček oznamuje příchod Ježíška. V tu chvíli ale pohádka skončila, jelikož stromeček, pod nímž se nacházely vytoužené dárky, od zapálených prskavek vzplanul.

Než na místo dorazili hasiči žena stihla požár uhasit. „Požár se podařilo uhasit ještě před příjezdem hasičů. Ti museli odvětrat silně zakouřené prostory. Škoda byla vyčíslena na 20 tisíc korun,“ informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. K požáru došlo v devátém patře, v bytě se nacházely dvě děti, žena a šest koček. „Dle slov vyšetřovatele hasičů byla příčinou vzniku požáru neopatrnost uživatelky při manipulaci s otevřeným ohněm,“ dodala Horáková.

Netrvalo dlouho a hasiči vyjížděli k hořícímu stromečku znovu, tentokrát do Rabštejnské Lhoty na Chrudimsku. Čtyřčlenná rodina měla stromeček v obýváku obestavěném nábytkem umístěn již delší dobu. Po zapálení prskavky tak začal seschlý stromek ihned hořet.

„Jak uvedla vyšetřovatelka hasičů, stačila vteřina a plameny zasáhly nejen stromek, ale i dvě komody, sedačku i vánoční dárky pod stromečkem. Silný žár poškodil výplně dveří i oken,“ popsala mluvčí hasičů. V nemocnici skončil muž, který se nadýchal zplodin hoření, popálen nebyl. „Nařízena byla dohlídka místa požáru po dobu 12 hodin. Hasiči vynosili všechny ohořelé věci z domu. Škoda byla předběžně vyčíslena na 500 tisíc korun. Uchráněn byl majetek ve výši osm milionů korun,“ doplnila Horáková.

Pernou službu měli také policisté a strážníci Městské policie Pardubice, kteří řešili 28 událostí, z toho sedm přestupků. Ani Vánoce nepřiměly některé řidiče dodržovat pravidla silničního provozu. „Drzý řidič projel přímo před hlídkou červenou na semaforu mezi procházejícími chodci,“ uvedl mluvčí pardubických strážníků Jiří Sejkora.

Několikrát strážníci vyjížděli prověřit stížnosti na špatně zaparkovaná auta a hlášení o narušení střežených objektů, která se ale v ani jednom z případů nepotvrdila. „Poklidnou noc narušil až incident na ubytovně Hůrka,“ navázal Sejkora. V ubytovacím zařízení došlo k potyčce cizinců, k níž vyjížděla Policie České republiky.

„Ale vzhledem k oznámení, počtu osob a faktu, že bylo třeba vyklidit celou ubytovnu, to v areálu bývalých kasáren vypadalo jako na policejním sjezdu. Strážníci na žádost policie jako posila zajišťovali vstup do prohledávané budovy a postupné vyvádění osob z objektu, který policisté prohlíželi,“ doplnil mluvčí pardubických strážníků.