V základní škole v Ostřetíně včera ráno krátce po zahájení výuky vypukl požár. Během několika minut od okamžiku, kdy ředitelka na chodbě zakřičela „hoří škola“, se podařilo všechny děti evakuovat mimo dosah nebezpečí.

V prvním patře budovy však zůstala zraněná jedna učitelka. K místu požáru vzápětí dorazila výjezdová jednotka ostřetínského sboru dobrovolných hasičů. Její členové s dýchacími přístroji okamžitě vyrazili zraněné na pomoc, další část začala lokalizovat a hasit požár, který vypukl v přízemí v kuchyni. Nikdo jiný neutrpěl žádná zranění.

Celá událost byla naštěstí jen domluveným cvičením. „Připravili jsme jej po dohodě s ředitelkou školy, a to tak, že nikdo ve škole, kromě ní, o ničem nevěděl. Chtěli jsme tak navodit situaci opravdového ohrožení školy,“ řekl František Markl, který hasičskému zásahu velel. Děti tak viděly hasiče v akci, způsob zajištění požáru i práci s dýchacími přístroji a ošetření zraněné osoby. „Bylo to první cvičení tohoto druhu a má pro nás velký význam. Rozhodně budou následovat další,“ sdělila ředitelka školy Stanislava Horáčková.

Prvotní reakce dětí byla opravdu reálná. Na chodbách zůstalo dokonce poztráceno i několik bačkůrek. „Já jsem si zapomněla ve třídě batůžek,“ vykřikovala jedna z děvčat.

Dalším údivem bylo pro děti houkající hasičské auto před školou. Když pak učitelky zjišťovaly početní stav, vzpomněly si děti i na učitelku, která ve škole zůstala. Přestože dětem ale po čase došlo, že se jedná o cvičení, některé se přece jen dotazovaly, zda ve škole nehořelo doopravdy.

„Evakuace dětí je mnohem složitější než dospělých. Ti jednají rozumově, děti však instinktivně. Často se někde schovají a dá velkou práci je nalézt. Hasiči proto musí otevřít každou skříň, každý peřiňák a podobně,“ uvedl Markl, který v reálu zatím evakuoval jen lidi z hořícího patrového domu.

Součástí cvičení byla i prohlídka ostřetínského hasičského vozu, který je nyní asi nejlepším vozem dobrovolných hasičů v okolí, a také projekce instruktážního filmu.

Lukáš Peška