Opuštěný malý dům plál uprostřed lesa

Chata s ručním granátem uvnitř se nacházela asi tři sta metrů v lese. Hasiči museli jednat rychle, požár už zachvátil prakticky celý objekt, kde už takřka nebylo co zachraňovat. „Na místo byly povolány profesionální jednotky hasičů z Holic a Pardubic, hašení se rovněž účastnily dobrovolné jednotky z Holic, Ostřetína a Horního Jelení,“ řekla našemu Deníku mluvčí krajských hasičů Vneduila Horáková.

Podle ní se záchranáři zaměřili hlavně na to, aby se oheň nerozšířil dál do lesa. Zároveň ale museli ve vší opatrnosti odnést podezřelý granát dále od plamenů. Nikdo v té chvíli netušil, jestli se jedná jen o neškodnou imitaci, nebo ostrou munici, která by vlivem ohně mohla napáchat větší paseku, než samotný požár. Navíc hasiči nevěděli, zdali se uvnitř chaty nenalézají další podobná překvapení. Našli totiž ještě propanovou lahev, kterou bylo potřeba ochlazovat.

„Hasiči museli granát vynést ven a na místo byl ihned přivolán pyrotechnik. Po jeho příjezdu se naštěstí prokázalo, že se jednalo pouze o neškodnou atrapu,“ potvrdil Deníku jeden z policistů.

Další velké nebezpečí pak hrozilo i z případného výbuchu plynové bomby. „Propanbutanová lahev musela být venku ochlazována proudem vody, aby neexplodovala,“ upřesnila nám Vendula Horáková.

Požár byl zlikvidován kolem desáté hodiny dopoledne. „Na místě zůstal jen vyšetřovatel hasičů, který nyní zjišťuje, co bylo příčinou vzniku tohoto požáru a jakou vlastně škodu plameny způsobily,“ dodala pro náš Deník mluvčí pardubických hasičů.

Jan Šafář, Jiří Sejkora