„'Děláš velkou chybu, Jaromíre. To se ti vymstí. Co zas? No to tvoje vracení sirek do krabičky… Jednou to poznáš…'  A vy jste určitě poznali jednu ze známých hlášek filmu – Vesničko má středisková… A my stále dokola říkáme, nesypte ten žhavý popel do plastových popelnic, vymstí se vám to," říká krajská mluvčí profesionálních hasičů Vendula Horáková.

Požár v Budislavi způsobil škodu ve výši 110 tisíc korun.
Dva požáry v jednom dni: Viníkem je opět žhavý popel v plastu

Své o tom ví muž, který vysypal žhavý popel do plastové popelnice u domu v Hlavečníku na Přeloučsku. Dojel do obchodu. Za tu dobu už z popelnice šlehaly plameny a přeskočily na střechu. Uvnitř domu ale spala jeho žena, která naštěstí neutrpěla žádné zranění. Hasit začali sousedé a poté i přivolaní hasiči. Škoda není vysoká, ale majitel dostal na místě od vyšetřovatele hasičů pokutu za svou nedbalost.

Lopatka žhavého popela způsobila požár a zbytečnou škodu za 10 tisíc
Lopatka žhavého popela způsobila požár a zbytečnou škodu za 10 tisíc

"A opět upozorňujeme, že žhavý popel rozhodně nelze podceňovat. Není možné jej vysypávat do klasického plastového kontejneru, ani jiné plastové nádoby, například kompostéru. Popel dokáže způsobit požár i po 24 hodinách od vysypání do plastové nádoby. Tato zdánlivě banální záležitost může mít za následky rozsáhlý požár, kdy plameny přeskočí z kontejneru například na fasádu domu nebo hořlavé předměty v okolí. Vzniklé škody pak šplhají klidně do statisíců," varovala Horáková.