"Právnická osoba v Bohdanči nepohlídala zapálené kupy a plameny se rozšířily na větší plochu. Když porušíte zákon, hrozí vám prostě pokuta. Pamatujte na to," varuje mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Začíná sezóna pálení trávy a hasiči jsou v pohotovostiZačíná sezóna pálení trávy a hasiči jsou v pohotovostiZdroj: HZS Pardubického kraje

„Právnická osoba musí zabezpečit, aby po celou dobu pálení byl zajištěn stálý dohled a aby byl v případě rozšíření plamenů zajištěny protipožární prostředky,“ říká vyšetřovatel příčin vzniku požáru por. Bc. Aleš Janda, DiS., z územního odboru Pardubice HZS Pardubického kraje.

Muž se v Pardubicích vloupal do více než třiceti sklepních kójí.
Fantom dopaden. Ze sklepů v Pardubicích bral kola, kompoty i vánoční dárky

Pálení staré trávy i ostatních porostů v souvislých plochách je zákonem o požární ochraně zakázáno může vyjít draho. Ve hře je až několikatísícová pokuta.

Hrozí nebezpečí přenesení požáru na jiný objekt nebo plochu podobnou té spalované, a to po povrchu suché vegetace, zanesením ohně větrem a v neposlední řadě přenesením ohně v podloží. Poslední nebezpečí je aktuální zvláště v lesích nebo na plochách, kde je silnější vrstva lesní hrabanky. Takový oheň může „doputovat“ na vzdálenost několika desítek metrů a objevit se i po několika dnech. Jsou známé případy vzplanutí lesa i po dvou týdnech a to ve vzdálenosti až sedmdesáti metrů od původního místa pálení. Bohužel jsou každoročně zaznamenávány také případy udušení lidí v kouři a v neposlední řadě i uhoření při nezvládnutém, původně jen malém kousku vypalované plochy.

Hasiči likvidovali požár popelnic na Dubině
Za oběť požáru padlo na Dubině pět popelnic, poškozený je i samotný přístřešek

Fyzické osoby mohou provádět kontrolované spalování hořlavých látek, např. shrabanou trávu pálit na hromadě, to je však potřeba hasičům předem nahlásit. Nejsnáze tak lze učinit pomocí webového formuláře, případně telefonicky na operační středisko hasičů na telefonu 950 570 110.

"ři ohlášení je třeba uvést jméno, telefonické spojení na osobu, která bude spalování provádět, přesná identifikace místa, kde bude spalování probíhat, datum spalování, hodinu od kdy do kdy bude spalování probíhat, případě další údaje, které bude požadovat příslušník hasičského záchranného sboru," doplnila mluvčí hasičů s tím, že pro náhlašení se rozhodně nesmí používat tísňové linky 150 nebo 112.