V sobotu o půl osmé vyjížděli hasiči z Choltic a Přelouče k požáru bytu. Jak se později ukázalo, nedošlo k němu náhodou.

"Bytová jednotka, kde jsme zasahovali, byla požárem zcela zničena," konstatoval vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Daniel Norek.

Celé zařízení bytu bylo zničeno, žár byl tak silný, že roztavil i některé domácí spotřebiče jako například počítač nebo vybavení kuchyňské linky. Uvnitř v té době nikdo nebyl, majitel bytu totiž nedávno zemřel. Hasiči ale museli evakuovat asi deset dalších obyvatel domu.

Vyšetřovatel určil jako pravděpodobné místo požáru prostor kuchyně. Při bližším zkoumání se dále ukázalo, že byt byl kvůli úmrtí majitele několik dní prázdný a zamčený - hasiči se totiž dovnitř dostali až po odstranění petlice na dveřích. Jako příčinu požáru mohli vyšetřovatelé vzápětí vyloučit i zkrat nebo technickou závadu na elektrospotřebiči - v bytě totiž byla odpojena elektřina. Požár tak musel svou činností způsobit člověk! Jenže v zamčeném bytě?

Podle informací, které se nám podařilo zjistit, mohla požár způsobit osoba, která měla od bytu vlastní klíče. "Už pár dní po úmrtí majitele se totiž některé jeho věci ztratily a pokud byl byt zabezpečený, tak je dost dobře možné, že měl někdo k dispozici klíče od bytu a chodil si tam pro věci," uvedl jeden ze svědků. Požár tak mohla způsobit nedbale uhašená cigareta, nebo svíčka, kterou si dotyčný v bytě mohl svítit. Rovněž se nabízí možnost, že se někdo požárem snažil zamaskovat vloupání.

Prozatím byla výše škody odhadnuta na asi půl milionu korun.