"Otevřený oheň bez dozoru se opravdu nevyplácí. Krátce po pondělní půlnoci, zhruba v 0.17 minut dnešního dne, vyjížděly dvě jednotky hasičů (profesionální z Pardubic a dobrovolná z L. Bohdanče) k požáru lodžie ve výškové budově v Lázních Bohdanči," uvedla mluvčí profesionálních hasičů Vendula Horáková. 

Plamen ze zapálené hřbitovní svíčky v lodžii přeskočil na okno, zapálil i věci, které byly uskladněné v lodžii. Okenní tabule žárem praskla. Uvnitř bytu ve vedlejší místnosti byla žena s dvěma dětmi. Ti nechali svíčku hořet a šli spát. Muž, který se vzbudil a snažil se požár uhasit, se nadýchal jedovatých zplodin hoření.

Lázně Bohdaneč. Okenní tabule žárem praskla. Uvnitř bytu ve vedlejší místnosti byla žena s dvěma dětmi. Muž, který se snažil požár uhasit, se nadýchal jedovatých zplodin hoření.Lázně Bohdaneč. Okenní tabule žárem praskla. Uvnitř bytu ve vedlejší místnosti byla žena s dvěma dětmi. Muž, který se snažil požár uhasit, se nadýchal jedovatých zplodin hoření.Zdroj: HZS Pardubického kraje"Hlídka bohdanečských policistů na místo požáru dorazila jako první  a hned viděla záblesky ohně a vodu valící se z lodžie ve čtvrtém patře domu. Majitel bytu se snažil oheň sám uhasit, jeden z kolegů mu před příjezdem hasičů začal hned pomáhat. Když kbelíky plné vody nestačili, policista použil deku, kterou se mu podařilo oheň uhasit. Jelikož se majitel bytu nadýchal zplodin, kolegové mu na místo zavolali i záchrannou službu," uvedla policejní mluvčí Eva Maturová.

"Přivolaní hasiči muži poskytli kyslíkovou terapii. Zdravotnická záchranná služba muže převezla do nemocnice. Požár hasiči dostali pod kontrolu v 0.31 hodin a zcela zlikvidován byl v 0.34 hodin. Škoda byla předběžně vyčíslena na 20 tisíc korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši 3 miliony korun," dodala Horáková.

Hasiči se setkávají s požáry od svíček, podle Horákové hlavně od nekvalitních svíček v plastovém obalu. Plastový obal svíčky často vzplane a požár se rychle rozšíří.

„K požáru dojde velmi jednoduše – nekvalitní svíčka v plastovém obalu po dohoření nezhasne, místo toho začne hořet obal. Plast hoří opravdu mocně. Pokud se nachází v blízkosti hořícího plastu další hořlavý materiál, požár je na světě," upřesňuje vznik požáru vyšetřovatel hasičů Václav Dostál.