Hasiči od středečního poledne zasahují v průmyslovém areálu v Semtíně. Podle hasičů vzplál elektroodpad ve skladu jedné s firem se sídlem v areálu podniku Synthesia. Na místě je pět jednotek hasičů 

„Na místo byla vyslána i výšková technika pro monitorování střechy z výšky, aby nedošlo ke zborcení. Informováno bylo i životní prostředí. Jelikož se firma nachází v areálu podniku Synthesia, rozeslal podnik informační zprávu o vzniku požáru dotčeným obcím z důvodu vzniku velkého množství zplodin hoření,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Zdroj: Michal Žampach

Podle Horákové v silu hoří 190 tun elektroodpadu, převážně baterie z notebooku, domácích spotřebičů, mobilních telefonů, LCD televizí. Z velké části se tak jedná o plasty, což je i příčinou zápachu. V ovzduší nicméně není překročena koncentrace látek, které mohou být zdraví škodlivé.

„Na místě zásahu a v jeho okolí probíhá monitoring stavu ovzduší pracovníky laboratoře z Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, bylo potvrzeno, že v ovzduší nebyla a není překročena koncentrace látek, které mohou být zdraví škodlivé. To lze ověřit i na dvou měřících stanicích Českého hydrometeorologického ústavu, které jsou umístěny v Rosicích a na sídlišti Dukla, které sledují stav ovzduší v Pardubicích,“ uvedl mluvčí magistrátu města Pardubic Radim Jelínek.  

Škoda je předběžně vyčíslena na 950 000 Kč jen na materiálu, na silu ještě škoda nebyla vyčíslena.

Středa, 12. 7. 2023

„Hasiči budou v tuto chvíli likvidovat požár těžkou pěnou,“ uvedla po 14. hodině mluvčí. „Zasaženo je jedno silo ze čtyř. Ze sila vychází hustý kouř. Každé nežádoucí hoření produkuje zplodiny hoření, které jsou nebezpečné a toxické. Zásah je pro hasiče náročný, už jen kvůli horku, které panuje v celém Česku. Hasiči se pravidelně střídají u zásahu. Na místo byl vyslán i monitorovací vůz laboratoře Institutu ochrany obyvatelstva HZS ČR Lázně Bohdaneč pro měření kvality ovzduší. Na místo se dostavil i statik, který zakázal hasičům vstup dovnitř síla.“

„Z HZS Středočeského kraje, ze Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR, bylo na místo události v podvečer dovezeno dalších 10 tun pěnidla pro výrobu těžké pěny pro likvidaci požáru. Na nejbližší výpusti z areálu průmyslové zóny byla preventivně postavena norná stěna pro případný záchyt hasební vody,“ sdělila po šesté hodině večerní mluvčí hasičů.

Na místo, od hasičů z Hlučína, míří pásový nakladač CAT 973D. Stroj je osazen kamerami a termokamerou s možností dálkového ovládání stroje. Na místě zásahu bude rozhrnovat materiál v sile do vodní lázně, která tam vznikla dodávkou hasební vody.

Čtvrtek, 13. 7. 2023

Zásah byl po celou noc prováděn dovnitř budovy-sila z hasícího ramene pěnou. Směny hasičů se v průběhu noci a ve čtvrtek ráno vystřídaly.

Na místě byl vůz laboratoře Institutu ochrany obyvatelstva HZS ČR Lázně Bohdaneč, který prováděl měření kvality ovzduší.

Pásový nakladač CAT 973D byl nasazen, kvůli velkému zakouření nasazen až v ranních hodinách. Ve videu níže se podívejte na stroj přímo v akci.

Podle hasičů se požár podařilo dostat pod kontrolu ve čtvrtek 13. července v 9.30 hodin. „Nicméně stále z místa vychází nebezpečný kouř a do ovzduší se uvolňují zplodiny hoření. Jedná se o elektroodpad, baterie a při hoření dochází k uvolňování toxických látek.Proto nejen hasiči, ale i Magistrát města Pardubice stále doporučují omezit na území městského obvodu Pardubice VII a městského obvodu Pardubice II, pohyb venku a větrání domácností,“ doporučuje Vendula Horáková.

Nyní jednotky odčerpávají hasební vodu ze sila. Hasební voda poputuje do čističky odpadních vod.Přesné výše škody nejsou ještě vyčísleny, ale už teď je jen na materiálu škoda 950 tisíc korun.

Situaci sledujeme.