„Dalo by se říci, že jde o rizikové období. V přírodě se nachází po zimě dostatek suchého materiálu a i když slunce zatím tolik nesvítí, příroda je vysušená. Jako hasiči bychom si přáli, aby trochu zapršelo," konstatuje tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Neříká to jen tak. Hasiči na několika místech v kraji už totiž vyjížděli k požárům porostu nebo dokonce lesa. Naposledy právě na Pardubicku.

„V úterý před šestnáctou hodinou jsme zasahovali u Sezemic – Staročernska. Na místo vyjely tři hasičské jednotky: profesionální z Pardubic a dobrovolné ze Sezemic a Dašic. Jednalo se o požár plochy, která měla rozlohu zhruba sto na dvě stě metrů," podotýká Vendula Horáková.

Požár hasiči dostávali pod kontrolu zhruba hodinu. Za jeho vznikem ale stojí lidská nedbalost. S největší pravděpodobností odhozený nedopalek cigarety.

„Hasiči tam bojovali nejen s ohněm, ale také s poměrně silným větrem, který plameny velmi rychle šířil na suchý porost. Přesná výše škody způsobená požárem není zatím stanovena, ale uchránit se podařilo les v hodnotě dvou set milionů korun," dodává Vendula Horáková.

Velké pokuty

Hasiči také důrazně upozorňují na zákaz vypalování trávy. Za toto hazardování s ohněm hasiči dávají pořádně vysoké pokuty. Ve správním řízení to může být i 25 tisíc korun.