Co shořelo za loňský rok za dvanáct měsíců, to letos stihlo vzplanout už ani ne za tři čtvrtě roku. Spojitost s nebývale suchým počasím letošního roku je tu nabíledni. A Pardubický kraj byl letos na suchu nejvíce v celé republice.

Nejméně srážek letos do konce července spadlo v Libereckém kraji a Pardubickém kraji, kde ČHMÚ naměřil shodně 59 procent dlouhodobého průměru. Letošní rok je prozatím v Česku jedním z nejteplejších v historii měření a podle meteorologů bude možná i nejteplejším. Nízké srážkové úhrny doprovázely často nadprůměrné teploty. Od začátku roku byly všechny měsíce s výjimkou února a března teplé až mimořádně teplé. Duben i květen byly nejteplejší za posledních 58 let, červen byl pátý nejteplejší, červenec sedmý a srpen třetí nejteplejší od roku 1961.

Na přímou úměrnost ukazují i čísla hasičů v Pardubickém kraji. Zde za letošní rok zasahovali do konce měsíce záři u 721 požárů. Za loňský rok to do září to číslo bylo nižší - pouze 516.

Přímou linkou je pohled do kolonky požárů lesních porostů. Zatímco do září v roce 2017 hasiči zasahovali u 35 požárů v lesích, letos v roce 2018 bylo lesních požárů 75. Vyšší počty jsou i u požárů na skládkách nebo venkovních skladovacích plochách.

"Počet požárů určitě dáváme do souvislost s horkým a suchým počasím v letošním roce. Mezi nejčastější příčiny vzniku požáru patří technické závady a také lidská nedbalost. Takový odhozený nedopalek cigarety v lese je takovou typickou ukázkou požáru zaviněných člověkem. Suché počasí obecně znamená příznivější podmínky pro vznik požárů. V letošním roce dokonce znamenalo pro hasiče i několik zásahů na chovných rybnících, kde kvůli nedostatku vody hrozil hromadný úhyn ryb a cisterny a čerpadla nastoupily k provzdušňování vody," uvádí mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

I z dlouhodobého pohledu je počet požárů vysoký. Dosud nejhořlavější roky byly v kraji 2011 se 794 požáry a 2015 s 808 požáry. Letošní počet požárů je 721, ale letošní statistice ještě chybí do konečných čísel tři měsíce.