Velký požár, který v pondělí ráno zničil část stájí farmy Apolenka ve Spojile u Pardubic, už je u konce. Hasiči nechávali stodolu, ve které bylo uskladněno seno kontrolovaně dohořet. V úterý po poledni už požár sám od sebe vyhasl. To ale znamenalo také to, že vyšetřovatelé mohli začít pracovat.

Ze stodoly zůstalo pouze obvodové zdivo, uvnitř chomáče spáleného sena a slámy. Proto se vyšetřovatelé hasičů i policie spoléhali zejména na speciálně vycvičeného psa. Ten na místo může až ve chvíli, kdy jsou plameny pryč a teplota poklesne na bezpečnou úroveň.

A policejní pes ve spáleništi nezaváhal. Jedno z míst jistě dvakrát označil. "Z bodu, které pes označil jako možné místo použití chemické látke sloužící jako akcelerant hoření, posléze kriminalistický technik odebral vzorky. Ty poputují do laboratoře k dalšímu zkoumání," uvedla mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.


Konkrétní použitou látku by měla zjistit právě laboratoř. Samotný nález ale nahrává teorii o úmyslném založení požáru. Samotný vznik požáru v časných raních hodinách velmi omezuje i obyčejnou lidskou nedbalost. Technická závada elektroinstalace na místě je totiž vyloučena, v budově neměla elektřina být vůbec zavedena. Místo, které pes označil, mělo být používáno k uskladnění starého papíru. Definitivní jistotu o případné chemické látce dodá ale až laboratorní test vzorků.

"Hasiči i nadále zůstávájí na místě. Pomocí nakladače odváží nebezpečný odpad do kontejnerů, které si zajistila majitelka," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Krmiva je stále málo

Pondělní požár v Apolence zničil zásoby píce pro koně, které mělo centrum připravené na zimu. Nedostatek krmiva se tak stal aktuálně největším problémem, který požár způsobil.

První pomoc už v pondělí poskytlo Dostihového závodiště Pardubice. "Tentokrát jsme se spojili, abychom pomohli stáji a hipporehabilitačnímu centru Apolenka v Pardubicích - Spojile, se kterou spolupracujeme nejen při dostizích. Dostihový spolek a naši partneři společně zajistili deset balíků sena, které by čtyřicítce koní mohlo vydržet šest až sedm týdnů," uvedli zástupci Dostihového závodiště Pardubice. Krom toho zde byli připraveni i poskytnout náhradní ustájení pro koně z Apolenky, to však nebylo potřeba. Stáje zůstaly ohně ušetřeny. Pomoc však můžete posílat i nadále.

Apolenka už v pondělí zřídila sbírkový účet: 30015-1205131359/0800, kam je možné posílat finančí příspěvky. Poptává ale i zásoby sena či slámy. Nabídky či tipy je možno zasílat na adresu: jolana.stepankova@apolenka.org.

O pomoci uvažuje také Město Pardubice. "Jsme domluveni s provozovatelem, že po celou dobu Pardubických vánočních trhů poskytneme prostor pro veřejnou sbírku ve prospěch Apolenky včetně její propagace. S paní ředitelkou Štěpánkovou jsem o tom hovořil, ve čtvrtek se potkáme nad dalšími možnými formami pomoci. Práce Apolenky jako poskytovatele sociálních služeb si jako město vážíme a dlouhodobě ji finančně podporujeme," vzkázal náměstek primátora Jakub Rychtecký," vzkázal náměstek primátora Jakub Rychtecký.