Při požáru nedošlo k úniku nebezpečných látek, uvolnily se pouze zplodiny hoření. „K žádnému zásadnímu úniku látek nedošlo, nepředpokládám, že by se jednalo o nějaké významné koncentrace zplodin hoření,“ informoval generální ředitel Synthesie Josef Liška.

Budova, na níž požár vypukl, byla evakuována. Na místě zasahovali i profesionální hasiči. „K požáru vyjela jednotka podnikových hasičů Synthesia Semtín, na pomoc byla vyžádána také profesionální jednotka hasičů z Pardubic,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu během půl hodiny. Při nehodě nebyl nikdo zraněn a neměla ani vliv na provoz chemičky.

MYSLELI SI, ŽE JDE O VÝBUCH
Hustý černý kouř, který se valil z areálu chemičky a byl vidět na kilometry daleko, ale vyděsil obyvatele. „Šli jsme do obchodu a za ním jsme v dálce viděli velké množství černého kouře. Říkali jsme si, že někde hoří, a za chvíli volala kamarádka, ať zavřeme okna, že hoří Semtín,“ řekla obyvatelka Cihelny, která nechtěla být jmenována.

Mezi lidmi se šířily zprávy o tom, že došlo k výbuchu. Ochranka chemičky ihned po zahoření upozornila okolní podniky. „Semtínská ostraha nám volala, že se stal problém. Měli jsme se rozhodnout, zda ukončíme provoz, nebo jen zavřeme okna,“ popsal zaměstnanec podniku ležícího naproti Synthesii, který si přál zůstat v anonymitě.

„Říkali, že je velký požár a zplodiny se budou šířit po větru, takže na Rosice, Rybitví a Polabiny. V té době ještě nevěděli, co to hoří,“ uvedl muž s tím, že neviděl žádný barevný kouř, ani necítil zápach.

Příčina zahoření je předmětem vyšetřování. „Pravděpodobně došlo k technické závadě na technologii a k následnému požáru střešní krytiny,“ dodala Horáková.

OKAMŽITĚ ZASAHUJÍ PODNIKOVÍ HASIČI
V případě požáru chemičky dochází ihned k evakuaci postiženého objektu a na místo vyrážejí podnikoví hasiči. Kvůli zásahu je uzavřeno také okolí budovy. „Škoda požáru je vždy závislá na tom, jak rychle se začne hasit. Dojezdový čas hasičů z Pardubic může být třeba 15 až 20 minut, náš dojezdový čas jsou dvě, tři minuty,“ vysvětlil Liška.


Synthesia má také systém výstražných SMS zpráv, které rozesílá starostům okolních obcí. Ti poté varují občany.

U Vysoké u Holic se srazila tři auta.
Na hlavním tahu se srazila tři auta