Požár, který – jak se později ukázalo – příliš škody nenadělal, zlikvidovali pouze podnikoví hasiči vlastními silami. Mimořádná událost však budila velkou pozornost veřejnosti. Hořící budova byla totiž vidět jako na dlani od křižovatky silnic vedoucích na Pardubice, Lázně Bohdaneč a Černou u Bohdanče.

Tlampač v akci

Pro někoho poutavou podívanou se stal čtvrteční požár v pardubické chemičce. Mnozí řidiči, kteří tu kolem jedenácté hodiny dopolední projížděli, neváhali zastavit a sledovali, jak se z horních pater průmyslového objektu žene šikmo vzhůru kouř černý jak saze. Oblak pak dále směřoval na nedaleké Rybitví a lázeňské městečko. „To bude barák Azo,“ hodnotil situaci starší muž. „Ale tam už se nic nevyrábí a má se zlikvidovat. Asi jim při vyklízení něco chytlo.“ Zastavují další auta, jejich osádky na chvíli vystupují, fotoaparáty či mobilními telefony si fotí divadlo vzdálené od nich zhruba tři sta metrů a jedou dál. Obhlédnout událost si přijela i hlídka bohdanečských strážníků. Po čase je znát, že dým začíná měnit barvu a sytě černá přechází v bělejší tóny.

Zdaleka viditelný dým z požáru uvedl v činnost i rosický městský obvod. Z tlampačů občanům oznamoval hlas starosty Milana Tichého, že v Synthesii sice došlo k požáru, ale lidé se nemusí o své zdraví obávat. V tomto případě. Co se tedy stalo? Podle mluvčího podniku Daniela Rubeše došlo kolem 11. hodiny k technologickému zahoření odstavené budovy RY 14, kde probíhaly demoliční práce. „V budově se v té chvíli nenacházely žádné chemické látky. Požár byl zlikvidován jednotkou HZS Synthesia přibližně za půl hodiny. Při zásahu nebyl nikdo zraněn ani nedošlo k úniku nebezpečných látek do ovzduší.“ Škody na majetku jsou podle Rubeše minimální. „Příčiny požáru se vyšetřují komisí jmenovanou generálním ředitelem Synthesia,“ dodal mluvčí s tím, že okolí Synthesie bylo bezprostředně po vzniku této mimořádné události informováno pomocí Havarijně informačního systému Synthesia.