"To je tak, když některé věci nedomyslíte… Majiteli nemovitosti ve Štěpánově na Přeloučsku se v tepelné izolaci rozestavěného rodinného domu usadil nebezpečný hmyz. Muž se rozhodl hmyz zlikvidovat za pomocí aerosolu na likvidaci vos. Do prostoru, odkud vylétaly vosy nastříkal sprej. Jelikož se vosy rojily stále, rozhodl se je zlikvidovat za pomoci propan-butanového hořáku," uvedla mluvčí krajských profesionálních hasičů Vendula Horáková.

Jenže to neměl samozřejmě dělat, okamžitě si koledoval o nominaci na Darwinovu cenu.

Darwinova cena (Darwin Award) je ironické ocenění pro lidi, „kteří se zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami odstranili hloupým způsobem“. Cena je pojmenována po Charlesi Darwinovi, zakladateli evoluční biologie. 

Když přiblížil hořák k místu, kam předtím nastříkal sprej na likvidaci vos, tepelná izolace okamžitě vzplála a rychle se rozhořela. Muž se snažil požár hasit hadicí s vodou až do příjezdu hasičů. Nakonec ho ale museli zlikvovat právě oni, museli ale rozebrat i ohořelé konstrukce.

"Příčinou vzniku požáru je tedy nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm. Zbytky nebezpečného hmyzího hnízda byly odstraněny," dodala Horáková. 

Odtahová služba naložila auto na rampu. Jeho řidič do něj pak nastoupil.
Muž lezl po korbě odtahovky do svého auta, zavolal i policii. Teď se nedoplatí

Škoda byla předběžně vyčíslena na 10 tisíc korun, uchránit se podařilo majetek ve výši asi 15 milionů korun.

Majitel domu navíc za dvou nedomýšlivost pyká hned dvakrát. „Za nedbalostní jednání byla muži udělena sankce…,“ uzavřel vyšetřovatel hasičů z územního odboru Pardubice Aleš Janda. Výši pokuty ale nespecifikoval.