Kandidáti, rozhovory, průzkumy. Speciál Deníku k prezidentským volbám najdete ZDE

Ve volební komisi na akademii zasedly tři studentky druhého ročníku a v den voleb se k nim přidal ještě student Pepa. „Přisedl si k nim, že prý chce být u toho,“ vysvětluje Rašková. Členové komise se do voleb zapojili také, odvolili hned mezi prvními. Někteří se zdráhali přiznat, komu svůj hlas dali, Pepa to ale přiznává hned, volil generála Petra Pavla. Všichni ale tipují, že mezi studenty bude mít největší úspěch Danuše Nerudová. „Je sympatická a k mladým lidem má blízko. Studenti cítí, že se zajímá o jejich problémy a rozumí jim,“ vysvětluje svůj tip studentka Anna.

Tip studentů MOA Jičín potvrzují také výsledky, které Jeden svět na školách zveřejnil v úterý v podvečer. Napříč Českem získala Danuše Nerudová 54,1 procent. Kdyby volby rozhodovali středoškoláci, zasedla by historicky první žena do křesla českého prezidenta už po prvním kole. Polovinu hlasů získal Petr Pavel, generála volilo 25,7 procenta studentů. Třetí z podle průzkumů nejžhavějších kandidátů Andrej Babiš skončil těsně pod hranicí deseti procent. Jednotky procent získali kandidáti už z minulých voleb Pavel Fischer a Marek Hilšer.

Z 516 přihlášených škol odevzdalo výsledky v řádném termínu 504, z toho 34 v Pardubickém kraji. Celkem v kraji hlasovalo 4 461 studentů, výsledky kopírují celostátní výsledky jen s drobnými odchylkami. Petr Pavel získal na Pardubicku 23,9 procent, Andrej Babiš 8,8 procenta. Danuše Nerudová zvítězila na plné čáře mezi středoškoláky nezávisle na typu školy. Zajímavostí je, že na středních odborných učilištích porazil Andrej Babiš na druhém místě Petra Pavla.

Mladým jdou volby lépe

Ani výsledky na MOA Jičín se neliší od celostátních. Nerudovou volilo 92 zdejších studentů (67,6 procent), Petra Pavla necelých 20 procent. Podle Marcely Raškové je to očekávaný výsledek, byť zpočátku nevěřila, že by některý z kandidátů mohl získat nadpoloviční většinu už v prvním kole.

Na volby se se studenty výrazně nepřipravovala. S druhým ročníkem vytvořili nástěnku z profilů jednotlivých kandidátů ve vestibulu školy, s ostatními ale na prezidentské volby přišla řeč přirozeně ve výuce občanky. „Na hodinách probíráme aktuální dění a téma voleb a jednotlivých kandidátů k tomu patří,“ vysvětluje. Podle ní je třeba s mladými lidmi politiku probírat a učit je, jak si na základě vlastních preferencí a kritického přijímání informací vytvořit názor.

Všichni dotázaní studenti MOA Jičín jsou přesvědčení, že by mladí lidé měli k volbám chodit nejen nanečisto při projektu studentských voleb, ale také doopravdy. „Mladí se o politiku zajímají a měli by mít právo chodit k volbám dřív než v osmnácti. Zvolení zástupci rozhodují především o jejich budoucnosti,“ vysvětluje svůj názor Pepa.

Také Anna zastává názor, že by měli získat právo volit i mladší lidé. „Sama ještě nemám úplně jasno, ale když se o tom bavím s tátou, shodneme se, že by mladí měli volit, a naopak hodně staří lidé už ne,“ doplňuje. Souhlasí s nimi také jejich učitelka. „Mám pocit, že mladým jde ta volba často lépe než dospělým,“ dodává Rašková.

Studentské prezidentské volby na žateckém gymnáziu
Studenti volí prezidenta. Nanečisto. V Žatci často zaznívá jméno Danuše Nerudové

Studentské volby pořádá Člověk v tísni už potřinácté. Součástí projektu jsou také výukové materiály, metodiky a debaty kandidátů. V poslední volbě prezidenta v roce 2017 zvítězil mezi středoškoláky Jiří Drahoš, na druhém místě se umístil současný český prezident Miloš Zeman.