První z příběhů se vymyká dopisům, které nám zasíláte. Vzpomíná na detaily železniční tragédie u Stéblové. Neštěstí se přihodilo 14. listopadu 1960. O život přišlo 118 cestujících, dalších 110 bylo zraněno. Příspěvek čtenáře přináší jeho osobní pohled na nejtragičtější nehodu v historii české železnice.

V prorockém snu prožil srážku

Dovoluji si zaslat několik připomínek k reportáži o Stéblové, zveřejněné v Deníku, protože pro úbytek pamětníků některé detaily chybějí.
Už před dvaceti lety byl přinesen článek o této události, nezatížený totalitní cenzurou, pravdivý popis příčin vedoucích k tragédii.
Na počátku byla chyba pardubické lampářky, která dala konduktérce – začátečnici místo obyčejné baterky signální pro výpravčího a po celý turnus do Liberce a zpět ji nikdo na tu chybu neupozornil. Ani starší průvodčí nebo vlakvedoucí. Při čekání na motorák si s ní hrála a bezděky zasunula zelené sklíčko. To byl ten klamný signál k odjezdu, takže jeho původ není obestřen záhadou, jak píšete. Tenkrát nic nezamlčovali, ale ji netrestali, protože nebyla řádně poučena. Ta lampářka dostala „padáka“.

Strojvedoucí nastupoval zpáteční jízdu vynervovaný, protože měl prorocký sen, ve kterém tu srážku prožil. Navíc ho celou cestu mašina zlobila a rozptylovala jeho pozornost. To se dělo i při výjezdu ze Stéblové, takže ho nenapadlo vyhlédnout z budky na odjezdovou návěst. Ani tak neučinil vlakvedoucí, i když má k tomu zasklený „arkýř“ ve služebním voze. Chudák topič se „svezl“ s nimi, třebaže za nic nemohl, protože při odjezdu přikládal do pece.

Ale prokurátor mu řekl, že „pracující lid“ si žádá i jeho potrestání – ukázka zrůdnosti tehdejšího režimu.
K masakru, kde je dost mrtvol, se zpravidla sbíhají i „hyeny“. Perličkou v reportáži bylo, jak chytli jednoho „hyeňáka“ na útěku s utrženou rukou, protože se nechtěl zdržovat odepínáním náramkových hodinek.

To je tak všechno, čím vaši reportáž doplňuji, i když to už neotisknete. Váš čtenář,Nový Bydžov

Přátelům nabídnu ubytování zdarma

Děkuji Deníku za Řádky důvěry. Hledám paní, která je sama a nabízím bydlení na vesnici v domku.
Chodím o holích. Potřebovala bych občas menší pomoc. Nabízím zdarma bydlení – dvě místnosti s příslušenstvím a dobrý kamarádský vztah. Uvítám i starší manžele, anebo paní z venkova. Nejlépe z Orlickoústecka. Doufám v serióznost odpovědí, vím, že je snadné naletět nedobrým lidem. Marie v důchodu

Nemám odvahu jít do společnosti

Vážená redakce, prostřednictvím kamarádky jsem se dozvěděla o vaší rubrice Řádky důvěry. Přečetla jsem si několik příběhů a mám také velmi podobný problém.

Žiji spoustu let sama. Do společnosti nemám odvahu sama jít a na svých turistických toulkách sice potkávám spoustu lidí, ale v tomto věku – bude mi 62 let – se člověk špatně seznamuje.

Miluji přírodu a ráda poznávám neznámá přírodní a historická místa. V zimě hledám v literatuře inspiraci pro své letní toulky.
Jsem vyrovnaný společenský typ, normální postavy a bez zdravotních potíží.
Volný čas při nepříznivém počasí využívám k vymýšlení různých zajímavých výtvorů pro své blízké, v zimní čas je ze mne spíše „knihomol“ a také háčkuji.

Chybí mi spřízněná duše, která umí pohladit slovy – to jsem rád, že jsme se našli. Chybí mi kamarád a společník, spolehlivý, se smyslem pro humor a kladným přístupem k lidem a životu vůbec. Děkuji. Čtenářka od Hořic

Sdělená starost je poloviční

Jsem vaší pravidelnou čtenářkou, a tak jsem se rozhodla napsat svůj příspěvek.
Již delší dobu jsem vdova, snažím se zvykat na samotu, což se daří jen částečně. Jsou chvíle, kdy si každý z nás potřebuje popovídat s někým, kdo to pochopí. Vždyť se říká „sdělená starost je poloviční, sdělená radost je dvojnásobná“. Je mi 64 let, mám ráda přírodu, chodím vzhledem ke svému zdravotnímu stavu na kratší procházky. Ráda čtu, podívám se na hezký film či poslechnu hudbu.
Pokud někoho můj příspěvek osloví, budu ráda, když mi odpoví. Ráda poznám nového kamaráda nebo kamarádku. Čtenářka z Chrudimska

Založit rodinu, vytvořit domov

Najdu tě? Vážená redakce, prosím o uveřejnění mého článku v rubrice Řádky důvěry. Chtěl bych zkusit touto cestou najít štěstí.
Toužím po hezkém vztahu s dívkou, která by chtěla žít na vesnici. Založit rodinu a vytvořit nám společný domov. Je mi 32 let, jsem z východních Čech, nekuřák. Jiří D.

Místo hádek můžeme na výlety

Dobrý den, prosím o uveřejnění mého dopisu. Chtěla bych touto cestou změnit svůj život a být trochu šťastná. Jsem rozvedená, je mi 44 let, vážím 75 kg a jsem 166 cm vysoká. Mám dvě děti ve věku 4,5 a 5,5 roku, chodí do školky. Bydlíme v Hradci Králové – momentálně na ubytovně.

Bohužel, bývalý muž byl alkoholik a hrál automaty. Neměl dobrý vliv na děti, tak se ani nestýkáme. Ráda bych dětem našla hodného tátu a mně přítele, pokud možno rodinného kutila domácího typu. Může být i v invalidním důchodu, mohl by hlídat děti, kdyby byly nemocné, a já bych chodila do práce. Moje zájmy – cestování, příroda, kultura, zvířata, kolo. Snad se někdo najde, kdo nás bude mít rád a Vánoce budeme trávit spolu.

Nehledám majetek, ale porozumění, vzájemné pochopení. Lháře, sobce a nevěrníka jsme už měli. Místo hádek a hospod můžeme jezdit na výlety a do zoo. Být spolu a mít se rádi všichni.

Děkujeme za nabídky předem. Anežka, Péťa, Jana

Hezky strávíme volný čas

Řádky důvěry pročítáme s oblibou a tak jsme se i my rozhodli napsat pár řádek a požádat čtenáře o pomoc.
Jsme manželé ve věku 50 a 54 let. Hledáme přátele přiměřeného věku pro hezky strávený volný čas – tanečky, posezení u ohně atd. Děti máme už samostatné, takže si chceme užívat života. Ozve se nám někdo? Na každou milou a upřímnou odpověď se už moc těšíme. Mockrát děkujeme. Manželé z východních Čech

Milý neznámý, prosím, ozvěte se!

Milý neznámý, dne 3. listopadu v devět hodin večer jste mi zavolal a zeptal se, jestli jsem ještě sama. Ano. Slíbila jsem, že zavolám, ale nedopatřením jsem přišla o vaše telefonní číslo. Proto jsem s vámi nemohla navázat kontakt.

Napadla mne jedině tato varianta. Jestli jste se neurazil a máte ještě mé telefonní číslo, budu čekat, až se ozvete. Nebo bude moje adresa v redakci. S pozdravem Marie

Chcete napsat do Řádků důvěry?

V případě, že chcete odpovědět na zveřejněný příspěvek, pište na adresu redakce. Na obálku napište, komu odpovídáte a datum otištění příspěvku. Dopisy adresátům předáme.

Do Řádků důvěry napište vlastní příběh, v němž se podělíte o své starosti, samotu, ale i radosti a úspěchy. Možná právě tak získáte nová přátelství. Své příspěvky s kontakty na vás (adresou a telefonním číslem) i odpovědi na zveřejněné příběhy posílejte na: Hradecký deník,
Řádky důvěry, Kladská 17, 500 03 Hradec Králové
, nebo na e–mail jan.korbel@denik.cz.
Neuveřejňujeme anonymní příspěvky. V případě odpovědi uveďte vzdadu na obálce, komu odpovídáte a datum otištěného příspěvku. Dopisy doručíme.