Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ludmila přináší déšť a vítr

Pardubice - V úterý má svátek Ludmila, u vás doma možná Lída, Liduška, Lidunka či Lydie nebo také Lidmila, což znamená „lidu milá“. Typickým příkladem je ještě ze školních lavic notoricky známý příběh nejvýznamnější ženy toho jména u nás, první české mučednice a světice, sv. Ludmily (na obrázku).

16.9.2008
SDÍLEJ:

Svatá LudmilaFoto: DENÍK

Narodila se kolem roku 860 patrně na hradě Pšov, tam někde, kde dnes stojí město Mělník. Vdala se za českého knížete Bořivoje a oba přijali křest a víru od věrozvěsta Metoděje. S Bořivojem měla Ludmila tři syny a čtyři dcery. Po otci vládl nejdříve starší Spytihněv, po něm mladší Vratislav, který byl ženat s Drahomírou ze slovanského kmene Stodoranů.

Když Vratislav roku 921 padl v boji proti Maďarům a Drahomíra ve třiceti letech ovdověla, bylo synu Václavovi třináct a mladšímu Boleslavovi osm let. Zemští stavové rozhodli tenkrát svěřit Drahomíře regenství v zemi, takže vládla za následníka Václava, zatímco babička Ludmila měla dohlížet na výchovu a vzdělání budoucích vladařů.

Neshody v tomto rozdělení vlivů byly brzy příčinou vážných sporů mezi oběma ženami. Drahomíře navíc nebyl vhod vliv Ludmiliny dobrotivosti, štědrosti a lásky, nejen na oba vnuky. Babička Ludmila ustoupila a uchýlila se na své vdovské sídlo, na hrad Tetín. Tam ji v noci z 15. na 16. září 921 vrahové Drahomířiny družiny zardousili jejím vlastním závojem.

Ale i Ludmilini vrahové, Vikingové Tunna a Gomon, se dočkali spravedlivého trestu, byli rozhněvaným lidem zahubeni. Ostatní cizinci z řad Drahomířiných rádců museli urychleně Čechy opustit.

Pozdější dohady různých legend popisujících boj obou vdov jako svatý zápas křesťanství s pohanstvím, nejsou patrně zcela správné.

Drahomíře šlo zřejmě především o moc v zemi a vliv na vlastní děti.

Brzy po svém nástupu dal sv. Václav matku Drahomíru vyhnat a ostatky milované babičky Ludmily slavnostně převezl do svatojiřského chrámu na hradě Pražském.

Nejznámější pranostika k tomuto svátku „Svatá Ludmila deště obmyla“ má svůj původ patrně v německých zemích. Tady se často opakuje, že sv. Luitberga či Luitgarda, tedy naše Ludmila, přináší ráda déšť a vítr. To souvisí možná i s tím, že tuto dobu „babího léta“ často přerušují atmosférické poruchy s deštěm.

O sv. Ludmile dodejme na závěr, že veškeré dochované písemnosti popisují kněžnu Ludmilu jako laskavou, milosrdnou a horlivě zbožnou ženu. Lidé ji velmi záhy začali uctívat jako naší první mučednici a „Matku země České“.

Ivan Ladýř

16.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Duel hokejové extraligy Dynamo Pardubice - Oceláři Třinec.

Dynamo hostí Zlín, kanonýr zůstává na marodce

Ilustrační snímek.

Dnes ve dvě začnou voliči vybírat poslance. Kandidátů je v kraji 407

Jak Pardubice promluví do obsazení TOP 4? V sobotu hrají v Třinci

Pardubice – Druhou nejvyšší soutěž čeká parádní sobota. První čtyři celky Fortuna národní ligy nastoupí proti sobě ve vzájemných duelech. Druhé České Budějovice hostí v televizním utkání vedoucí Opavu, již dopoledne se fotbalisté Pardubic představí na hřišti Třince.

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Pardubice - Proti proudu času se lidé mohou vydat ve stejnojmenné archeologické expozici Východočeského muzea v Pardubicích.

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pardubice – Velkou pardubickou to neskončilo, dostihoví příznivci se mají na co těšit ještě tuto sobotu. Pardubickou dostihovou sezonu ukončí sedm dostihů.

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení