VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

25 let od sametu

Vzpomínky na dobu před rokem 1989 a sametovou revoluci

Svitavy, 1989: První veřejná jednání

Svitavy – Dne 3. prosince 1989 představil Ladislav Adamec novou rekonstruovanou federální vládu. Zklamání ze zastoupení nekomunistů v jednadvacetičlenné vládě, kde komunisté obsadili šestnáct křesel, ČSL a ČSS po jednom a nestraníci tři křesla, bylo veliké.

Svitavy, 1989: vláda komunistů generální stávkou skončila

Svitavy - Před plánovanou generální stávkou 27. listopadu se obrátil předseda OV NF a vedoucí tajemník OV KSČ Jaroslav Drozdek na občany okresu s prohlášením okresních orgánů.

Hygienikům by přecházel zrak

Chrudimsko - /25 let svobody/Naše vzpomínání k 17. listopadu 1989 a letům předešlým dnes pokračuje, a to na vyžádání vás, čtenářů. Nechceme vychvalovat totalitu, jde jen o milé povídání o době, kdy jsme byli o čtvrtstoletí mladší.

Ve škole vzpomínali na Listopad

Radiměř – „Každý z nás může svobodně vyjádřit svůj názor a nikdo nás za to nepotrestá." Lehce napsaná věta, která však před pětadvaceti lety měla obrovskou sílu a význam.

Svitavské výročí „jedný zatracený revoluce“

Svitavy - Tak nazval saxofonista Plastic People symbolické koncertování v den 25 let od převratu. Připomeňte si svitavské vzpomínání obrazem

Listopadovým labyrintem do
 budoucnosti a k pospolitosti

Polička – Pětadvacáté výročí od sametové revoluce přitáhlo na poličské náměstí desítky lidí. Sešli se tu na happeningu v rámci Listopadání a jako vzpomínku na rok 1989 si mohli projít cestu labyrintem.

Výročí v Pardubicích: kritika Zemana i písně Karla Kryla

Pardubice – Sametová revoluce se v Pardubicích připomínala před Východočeským divadlem.

Zakladatel OF: Jsem rád, že revoluce přišla

Polička – V listopadu sedávali v tehdejší hospůdce Střelnice, bavili se o aktuální politické situaci, až se zvedlo několik statečných. Vydrželo jich nakonec deset a společně založili Občanské fórum v Poličce.

Činovník KSČ: Očekávání lidí se nenaplnila

Koclířov – „Očekávání společnosti se po pádu režimu nenaplnila," myslí si pětadvacet let po Sametové revoluci Jaroslav Drozdek.

Představa o železné oponě

Svitavy - Jak vnímá 17. listopad naše mladá generace?

Osudný rok Homolové: 1989 
- „Onemocněl systém i já“

Pomezí – Dnes se jí volně dýchá, může se volně pohybovat, kam se jí zachce, zvát si do svého domu přátele a zpívat si s nimi. Za minulého režimu si přitom prožila hrůzy, které by kdekdo neustál.

Touha po svobodě v roce 1989 sjednotila davy lidí ve Svitavách

Svitavy - Náměstí Míru ve Svitavách se v listopadu 1989 stalo centrem pro diskuze všech, kteří chtěli žít svobodně.

Svitavy, 1989: lidem lhali komunisté i noviny

Svitavy – V pondělí vzpomeneme pětadvacáté výročí od sametové revoluce. Abychom se k ní dopracovali, musíme si připomenout důležitá data roku 1989.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT