Výstava Nížina
KDY: do dubna 2022
KDE: parkán Zámku Pardubice
ZA KOLIK: zdarma

V galerii pod širým nebem v parkánovém příkopu pardubického zámku je nově přístupná výstava Nížina. Soubor snímků fotografa Radka Kalhouse je součástí dlouhodobého projektu, který mapuje Pardubice a jejich okolí. Jedná se o fotografie krajiny na předměstích města, ale i otevřené krajiny Polabské nížiny. Uznávaný pardubický fotograf se ve snímcích pokouší najít skrytou krásu monotónní a ploché krajiny a  přenést její náladu na diváka. Fotografie vznikly v průběhu tří let. Výstava zůstane v parkánové galerii volně přístupná až do dubna 2022.

Choltické čarodějnice
KDY: 30. dubna od 16:30 hodin
KDE: Choltice 

Na společné veselé pálení čarodějnic můžeme letos kvůli epidemiologickým opatřením jen vzpomínat. Ale obyvatelé Choltic smutnit nemusí, čarodějnice přiletí až před jejich dům. Velká jízda startuje v pátek v 16:30 hodin u Cyklosu, pokračuje Nádražní ulicí k domu seniorů, dále na náměstí Svaté Trojice a ulicí Okružní k mateřské škole, kde přibližně v sedm hodin večer skončí. „Na každé zastávce rády přivítáme a odměníme přestrojené čarodějnice a čaroděje s vlastním koštětem,“ vzkazují čarodějnice. Podrobnosti najdete na www.choltice.cz.

Kolem Bohdanečského rybníka
KDY: kdykoliv
KDE: u Lázní Bohdaneč

Bohdanečský rybník u Lázní Bohdaneč je posledním zbytkem rozsáhlé Pernštejnské rybníkářské soustavy. Z původně největší soustavy rybníků v českých zemích čítající přes 250 rybníků jich dnes zbývá 50. Stezka okolo rybníka je dlouhá cca 3,5 kilometru, případně si procházku můžete protáhnout až k rybníkům u Neratova. Trasa by měla být bez větších problémů sjízdná i pro kočárky. Více na www.vychodnicechy.info.

Nové naučné stezky v Pardubicích
KDY: kdykoliv
KDE: Pardubice
ZA KOLIK: zdarma

Koalice nevládek Pardubicka ve spolupráci s iniciativou Přírodní park Červeňák, ČSOP Pardubice, spolkem Chráníme stromy a přírodovědným oddělením Východočeského muzea v Pardubicích připravila pro veřejnost naučnou stezku podél pravého břehu Chrudimky. Podnikněte s dětmi dobrodružnou výpravu. Vyrazit na ni můžete po delší trase z Nemošické stráně, nebo jít kratší cestou z Červeňáku do Polabin k památnému topolu. Po cestě najdete několik zastávek, kde se dozvíte podrobnosti o místní přírodní lokalitě a ověříte si své znalosti. Mapa s vyznačenou trasou a jednotlivými stanovišti bude ke stažení na webu www.konep.cz. Můžete ji použít buď v digitální podobě na mobilním zařízení, nebo si ji vytisknout předem doma. V pardubickém Ekocentru PALETA si pro školáky nachystali také krátkou procházkovou hru. Od budovy Natura Parku ve Štolbově ulici děti vyrazí podle mapy kolem Chrudimky v doprovodu zvláštního, tajemného cizince. Dostanou jedinečnou příležitost ukázat mu naši planetu a pomocí snadných úkolů se pokusí přesvědčit nejen jeho, ale hlavně sami sebe, že je matička Země v dobrých rukou. Průvodce a instrukce hrou jsou volně ke stažení na webu ekocentra www.paleta.cz. 

Tip na výlet: Hrad Košumberk
KDY: středa - neděle: 10 až 17 hodin
KDE: Luže
ZA KOLIK: 70/40 Kč

Venkovní prostory hradu Košumberk u Luže jsou pro veřejnost otevřeny. Během května sem mohou návštěvníci zavítat od středy do neděle od 10 do 17 hodin a také o státních svátcích. Dospělí platí vstupné 70 Kč, děti, senioři a ZTP 40 Kč (děti do 6 let vstup zdarma). Na hradě Košumberk budou po celou letošní sezonu probíhat stavební práce, konkrétně oprava hradební zdi, je tedy nutné dbát zvýšené opatrnosti, zejména pak při návštěvě v pracovní dny. 

Tip na výlet: Seznamte se s horským duchem
KDY: kdykoliv
KDE: Dolní Morava 

V Dolní Moravě se můžete vypravit na naučnou stezku s 10 zastaveními, kde se dozvíte spoustu informací o lese a jeho obyvatelích a seznámíte se se Stamichmanem – horským duchem Kralického Sněžníku. Cestou potkáte vyřezávané sochy, dřevěný posed s výhledem do údolí i jeskyni z kamenů. Stezka vede lesem a je spojnicí mezi parkovištěm u dolní stanice lanovky U Slona a Zákaznickým centrem Marcelka u dolní stanice lanovky Sněžník.