Východočeská stavební výstava
KDY: 10. až 12. března
KDE: Ideon, Pardubice

27. Východočeská stavební výstava se koná od 10. března ve výstavním centru Ideon v Pardubicích. Určena je jak pro odbornou, tak i laickou veřejnost. Ocení ji zejména ti, kteří chtějí v blízké budoucnosti stavět či rekonstruovat své bydlení. Otevřeno je ve čtvrtek a v pátek od 10 do 18 hodin a v sobotu od 10 do 17 hodin.

Michalovi mazlíčci
KDY: 13. března
KDE: Kulturní dům Hronovická, Pardubice

V neděli od 16 hodin můžete v Kulturním domě Hronovická v Pardubicích navštívit dětské představení Michalovi mazlíčci. Michal Nesvadba z Kouzelné školky představuje svoje miláčky ze zvířecí říše. Děti prostřednictvím tohoto představení cestují v prostoru i v čase, během představení se s Michalem přenesou na klidné a prosluněné místo v pralese v Africe, kde potkají představitele těch nejvyšších, nejodvážnějších i nejroztomilejších exotických zvířecích přátel, ale pak už rychle zase zpátky v čase do Michalova dětství a jeho dětského pokojíčku, kde na něj čekají další jeho oblíbení plyšáci.

Třebosický masopust
KDY: 12. března od 13 hodin
KDE: Třebosice

Obecní úřad Třebosice společně s místními dobrovolnými hasiči pořádají v sobotu 12. března Třebosický masopust. Zahájení 22. průvodu proběhne tradičně v 13 hodin u zvonice na návsi. Během průvodu je pro účastníky připraveno bohaté pohoštění a soutěž o ceny. Do pochodu zahraje kapela Choltičanka pana Čermáka. Večerní masopustní zábavu od 20 hodin doprovodí kapela Smart Band. 

Valské trhy
KDY: každou neděli až do konce června
KDE: Valy

Trhy ve Valech u Přelouče se konají každou neděli od 7 hodin po celé dopoledne. Je možné nakoupit sadbu květin a zeleniny, ovocné stromky, živá zvířata, zahrádkářské potřeby, oblečení, cukrovinky, občerstvení. Parkoviště přímo v areálu tržiště 20 Kč. 

Rosenthal – příběh bílého zlata
KDY: do 30. března
KDE: Mázhaus, Pardubice

Ve výstavním prostoru Mázhaus na Pernštýnském náměstí v Pardubicích můžete navštívit výstavu Rosenthal – příběh bílého zlata. Seznámíte se s historií světově proslulé porcelánky Rosenthal, která se nachází v bavorském městě Selb. S tímto městem Pardubice pojí již třicetileté partnerství. Součástí výstavy bude také tvůrčí dílna, během které účastníci poznají techniku výroby porcelánu a budou si moci sami vyzkoušet dekoraci předem odlitého porcelánového koníka, jehož design byl navržen speciálně pro účely pardubických workshopů. Vstup je zdarma. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Zelené obrazy
KDY: do 24. dubna
KDE: Dům U Jonáše, Pardubice
 
První výstava cyklu Zelené obrazy Zdeňka Daňka (*1977) na rodné pardubické půdě představuje originální tvorbu malíře známého především jako mistrného plenéristu a krajináře. Výstavu můžete navštívit v Domě U Jonáše na Pernštýnském náměstí (Východočeská galerie) v Pardubicích. O víkendech je otevřeno od 10 do 18 hodin.

Březen v Památníku Zámeček
KDY: v březnu
KDE: Pardubice

Po celý březen můžete na třídě Míru a před hlavním nádražím v Pardubicích zhlédnout venkovní výstavu Vaše smrt – naše svoboda, kterou připravil Památník Zámeček. Expozice Památníku Zámeček leží na pietním místě bývalého nacistického popraviště v Pardubicích (dnes Průmyslová ulice). Od března můžete expozici navštívit od úterý do neděle v čase od 13 do 17 hodin.

Chrudimsko

600+1 rok od tažení Jana Žižky
KDY: od 11. března
KDE: Regionální muzeum v Chrudimi

Regionální muzeum v Chrudimi připomene významné výročí tažení husitských vojsk pod vedením Jana Žižky východními Čechami výstavou s názvem 600+1 rok od tažení Jana Žižky východními Čechami 1421. Na jaře roku 1421 uspořádali husité velké vojenské tažení východními Čechami, při kterém ovládli podstatnou část tohoto území. Mezi města, která tehdy obsadili a připojili ke svému svazu, patřila také Chrudim. Na výstavě se návštěvníci seznámí nejen s obecným vývojem husitství, ale pochopitelně také především s tím, jakým způsobem zasáhlo a ovlivnilo život v našem regionu. Chybět nebudou ani velmi věrné repliky husitských zbraní vytvořené podle původních předmětů z 15. století. Zcela originální pak budou vystavené hmotné doklady tehdejšího každodenního života a pozůstatky válčení v regionu pocházející z archeologických nálezů. Výstavu můžete navštívit od 11. 3. do 29. 5. 2022.

Show pro nejmenší
KDY: 12. března od 15 hodin
KDE: Divadlo Karla Pippicha, Chrudim
 
V sobotu vystoupí v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi Míša Růžičková se svojí písničkovou a taneční show a přinese zábavu pro nejmenší diváky. Tentokrát se malí diváci přenesou přímo do pohádky - na zámecký bál, ale nebude chybět ani hodný drak a temný les plný strašidel a trpaslíků. Vstupenka 250 Kč.

Zámek Slatiňany
KDY: měsíc březen
KDE: Slatiňany

Zimní trasa na zámku ve Slatiňanech je otevřena i v březnu, a to vždy ve čtvrtek, v pátek a v sobotu. Prohlídky začínají v 10, 13, 15 hodin (v sobotu také v 11:30). Pokladna je otevřena vždy 15 minut před začátkem prohlídky. Zámecká zahrada je zatím uzavřena.

Cvičíme pro Ukrajinu
KDY: 13. března
KDE: Sportovní hala, Heřmanův Městec

TJ Jiskra Heřmanův Městec v neděli 13. března cvičí pro Ukrajinu. Veškeré finance, které se na akci vyberou, půjdou přes nadaci Člověk v tísni na podporu lidí zasažených ukrajinskou krizí. ,,V našem čisté dámském týmu silně soucítíme s lidmi, kteří museli opustit své domy, přátele, příbuzné, práci. Tímto bychom chtěly spolu s vámi alespoň trochu pomoct," říkají cvičitelky. Přijďte si zacvičit, nebo jen nakoupit. Odpoledne plné cvičení, na kterém si můžete vyzkoušet dance, chi-toning, jógu, bosu core, jumping či body work, začíná ve 13 hodin ve sportovní hale v Heřmanově Městci. Připraveny budou také prodejní stánky místních podnikatelů. Vstupné dobrovolné.

Svitavsko

Modlitby za Ukrajinu 
KDY: 13. března
KDE: Litomyšl 

V neděli 13. března ve 14 hodin zazní modlitby za Ukrajinu na náměstí Václava Havla v Litomyšli. Vedle duchovních místních církví vystoupí Jan Keller (signatář Charty 77), Jakub Skalník (diplomat a bývalý starosta Poličky), Eva Lammelová (iniciativa Hlavák) a další. Iniciativa Modlitba za Ukrajinu vyjadřuje solidaritu s napadenou Ukrajinou. Organizátoři sdělují: "Jde o vyjádření solidarity s těmi, kdo teď na Ukrajině i u nás prožívají úzkost, jak to s Ukrajinou bude, bolest nad ztrátou blízkých či známých a bezmoc tváří v tvář Putinově válečné mašinerii. Deklarujeme také ochotu nést důsledky tvrdých sankcí. Naše solidarita patří i lidem v Rusku, kteří vystupují proti válce. Modlíme se za všechny, kdo na konflikt doplácejí ztrátou blízkých, domova, bezpečí a trpí rozvratem, který každý válečný konflikt znamená."

Viktor Sheen ve Svitavách
KDY: 12. března
KDE: Lidové divadlo, Svitavy

Tuzemský raper Viktor Sheen míří poprvé do svitavského Lidového divadla. Vystoupí tam v sobotu. Klub je otevřen od 21 hodin.

Jarní Kreativ
KDY: 12. března
KDE: Litomyšl 

Kreativ Litomyšl je rodinný festival zaměřený na kreativní trávení volného času. Cílem je seznamovat veřejnost s trendy ve tvoření a nabídnout široký výběr materiálů pro vlastní tvoření.V dílnách a workshopech si návštěvníci mohou vyzkoušet nejrůznější výtvarné techniky. Najdete zde výrobce a designery s originálními výrobky z celé České republiky. Koná se v sobotu od 9 do 16 hodin v Jiráskově ulici 133 v Litomyšli - Záhradí.