Pardubická kultura se probouzí

Od jara do léta
KDY: od 12. května, úterý - neděle: 10 až 18 hodin
KDE: Mázhaus Pardubice (Pernštýnské náměstí)  

Výstava Od jara do léta přibližuje především dětem veselou a hravou formou svět skřítků, dobových tradic a nejrůznějších pranostik, expozice je navíc doplněna o oblíbené postavičky, které děti jistě znají z animovaných filmů. Inspiraci, kterou zde nejmenší návštěvníci načerpají, pak mohou ztvárnit v rámci Skřítkohraní ve výstavním prostoru nad Šatlavou.

Být sněný 
KDY: od 12. května, úterý - neděle: 10 až 18 hodin 
KDE: Galerie města Pardubice (GAMPA) Příhrádek  

Interaktivní výstava. Internetový svět virálních videí proniká do reality a ztělesňuje se ve svých uživatelích. Simulace předpovídá realitu. Realita se stává snem.

Fotografie honů 
KDY: do dubna 2021
KDE: Zámek Pardubice (parkán) 
 
Východočeské muzeum otevřelo výstavu velkoformátových tisků věnovanou parforsním honům. Je volně přístupná veřejnosti v zámecké Open Air Galerii Parkán. Je volně přístupná a příchozím přiblíží zmizelý svět nejvyšší aristokracie, plnokrevných koní a honicích psů.

Vyrazte do přírody 

KDE: jižní Hornojelensko

Hluboké lesy v okolí Horního Jelení ve východním cípu pardubického okresu lákají jak k projížďkám na kole, tak jejich pěší variantě – procházkám. Vyrazíme z hornojelenského náměstí po souběhu turistických stezek a u hřbitova se dáme po zelené vlevo. V lese mineme rybník Pětinoha, jenž je i s přilehlými mokřady chráněn jako přírodní památka, roste zde třeba vrbina kytkokvětá. Kolem rybníka Mencák a přes hluboké hvozdy, kde jedno z míst nese poetický název U Tří zmrzlých, se dostaneme až na rozcestí Nad Hlubokou, kde odbočíme na modrou značku. Ta nás dovede do Dobříkova, kde stojí unikát: celodřevěný kostel Všech svatých, převezený sem za první republiky ze vsi Cholmovec na Podkarpatské Rusi. Pro české země netypický svatostánek dnes užívá Církev československá husitská. Za přestěhováním stál významný československý politik Václav Klofáč, jehož letní sídlo stojí opodál. Teď jsme již viděli všechny dobříkovské povšímnutihodnosti, vydáme se tedy na cestu zpět: žlutá turistická značka nás dovede přes les s názvem U Tří pánů (už ne zmrzlých!) zpět do Horního Jelení. Během tohoto výletu půjdeme takřka stále v lese: zdejší lesy jsou pozůstatkem bývalého pohraničního hvozdu, který se táhl až k hranicím české země.

Muzeum východních Čech

Kdy: denně kromě pondělí

Kde: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Proč přijít:

Zřejmě největším lákadlem mezi aktuálními expozicemi Muzea východních Čech je velkolepá výstava Uprostřed Koruny české gotické a raně renesanční umění východních Čech 1250 1550 (na snímku). Cenné a málokdy veřejně přístupné poklady východočeské gotiky a renesance návštěvníci najdou ve čtyřech muzejních sálech. Výstavou je provedou komentované prohlídky.

HRADEČÁCI NA KOLE

Až do 31. května v Muzeu východních Čech čeká na návštěvníky také výstava Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole. Řada exponátů pochází ze soukromých sbírek a ve svém celku dokládají, že Hradec Králové byl “cyklistickou velmocí“ nejen v posledních letech, ale i v minulém století.

NENÍ OBRAZ JAKO OBRAZ

Zbrusu novou výstavu nazvanou Není obraz jako obraz vybraní nakladatelé školních obrazů 19. a 20. století, zahajuje Muzeum východních Čech právě dnes. “Plánovali jsme otevřít expozici vernisáží, ale kvůli stále platným omezením a hygienickým pravidlům jsme od ní upustili,“ říká mluvčí Muzea východních Čech. Lucie Peterková. Výstavu školních obrazů dvou století si lidé budou moci prohlédnout ode dneška až do 16. srpna v ochozu muzea.

DENNĚ KROMĚ PONDĚLÍ

Muzeum východních Čech v Hradci Králové je opět otevřeno každý den s výjimkou pondělí od 10 do 18 hodin, v pátek až do 20 hodin. Znovu je v provozu také badatelna a společenskovědní a přírodovědecká knihovna.