Akvadukt v Semíně
KDY: kdykoliv
KDE: Semín u Přelouče 

Semín je obec ležící asi pět kilometrů severozápadně od Přelouče, 15 km západně od Pardubic. Kousek od Semína se nachází akvadukt - křižovatka vodních toků, v tomto případě Opatovického kanálu a Sopřečského potoka, ne tak často vídaná technická památka, jejíž základy spadají do období počátku 16. století. Tehdy toto území patřilo Vilémovi z Pernštejna. Semín má také své slavné rodáky. Před téměř 141 lety, konkrétně 13. března 1880, se v budově pivovaru v Semíně na Přeloučsku narodil Josef Gočár (žil 1880 - 1945). Tento přední český architekt je autorem významných staveb, v Pardubicích například Automatických mlýnů, hotelu Grand nebo Anglobanky (dnes Komerční banky) na náměstí Republiky.

E-knihy z pohodlí domova
KDY: kdykoliv
KDE: návod na www.kkpce.cz
ZA KOLIK: pro registrované čtenáře krajské knihovny zdarma

Krajská knihovna v Pardubicích ve spolupráci s portálem Palmknihy.cz umožňuje svým čtenářům půjčování e-knih z pohodlí domova přes on-line katalog knihovny. Tato služba je registrovaným čtenářům poskytována zdarma. Od 12. ledna 2021 je počet titulů, které si čtenář může vypůjčit najednu, navýšen na pět. Více na www.kkpce.cz

Do přírody na běžky
KDY: kdykoliv
KDE: na Chrudimsku 

Za dobrých sněhových podmínek, které nyní na většině míst panují, nabízí Centrum Železných hor celkem šest tras: Trasa 1 spojující Nasavrky, České Lhotice a Krásné. Délka 11 km. Trasa 2 v okolí Krásného v 600 m n. m. Tvoří ji dva malé okruhy po cca 4 km. Trasa je v nejvyšším bodě, takže sněhové podmínky na ní bývají nejlepší. Bývá zprovozněna první a většinou vydrží nejdéle. Trasa 3 z Krásného okolo Prosíčky na Ústupky a zpět. Délka je cca 15 km.

Čtení jako výzva
KDY: v letošním roce
KDE: www.databazeknih.cz

Chcete objevit zábavnou formou zajímavé knihy? Chcete čelit výzvě? Na www.databazeknih.cz vám to umožní. Přečtěte v průběhu roku dvacet knih podle dvaceti témat, která jsou uvedena na webu – například „kniha, která má v názvu část lidského těla“, nebo „kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen“, nebo „kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty“ či „kniha s pruhovanou obálkou“ – takovýchto témat je tam celkem 20. Abyste se mohli výzvy účastnit, je potřeba mít na Databázi knih svůj profil (zdarma). Vyberte si téma, kterým začnete, a dál se budete řídit návodem, který je na webu uvedený. 

Webová výstava plná hraček
KDY: kdykoliv
KDE: www.vcm.cz
ZA KOLIK: zdarma

Východočeské muzeum nechává návštěvníky prostřednictvím webové výstavy nahlédnout do své sbírky hraček. Obsahuje 5300 předmětů, přičemž nejstarší je houpací kůň z roku 1870 a porcelánová panenka z 80. let 90. století. Výstava je přístupná z hlavní stránky muzea www.vcm.cz. Začíná panenkami a pokojíčky, pokračuje auty, vláčky a traktory. Zvláštní část je věnovaná společenským hrám.

Krásy vesmíru
KDY: kdykoliv
KDE: www.rml.cz
ZA KOLIK: zdarma

Webová výstava, která je společným dílem Regionálního muzea v Litomyšli a Národního technického muzea, představuje tradice astronomického bádání v Pardubickém kraji od novověku do současnosti. Počíná nejstaršími výzkumy nebeských jevů, které v kraji prováděli již v 17. a 18. století litomyšlští piaristé a pokračuje přes jednotlivé osobnosti této vědy až do současnosti, v níž se zaměřuje také na neprofesionální astronomické iniciativy.

Ručička jako průvodce
KDY: kdykoliv
KDE: www.puppets.cz
ZA KOLIK: zdarma

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi nabízí velké množství online aktivit pro malé i velké, včetně speciálních prohlídek.  Na jeho  webových stránkách a sociálních sítích můžete navštívit například Kašpárkovu aktovku a humornou formou se vzdělat. Muzeum rovněž přináší různé zajímavé odkazy na domácí i zahraniční loutkářské projekty, včetně filmů a představení online a zpřístupňuje zajímavé exponáty, které nejsou běžně k vidění. Návštěvníci si rovněž mohou poslechnout zvukové záznamy historických loutkových her z muzejní audiosbírky. V doprovodu maňáska Ručičky se mohou ti odvážnější vydat prozkoumávat tajemné prostory muzea, kam noha návštěvníkova dosud nevkročila, jako jsou sklepy nebo depozitář.