S.K.L.E.M 
KDY: vždy úterý až neděle 
KDE: Východočeské muzeum Zámek Pardubice 

Nový všední estetický a emotivní zážitek nabízí od 24. června Východočeské muzeum v Pardubicích. V zrekonstruovaných komnatách jižního křídla zámeckého paláce otevřelo novou stálou expozici, ve které návštěvníky pohltí magická krása skla v záři světel i slunečních paprsků. Instalace S.K.L.E.M. představuje pozoruhodný výběr ze světově uznávané české ateliérové sklářské tvorby a designu. V republikovém kontextu zcela ojedinělá expozice je i první ochutnávkou z rozsáhlé rekonstrukce pardubického zámku a zároveň odvážnou i zdařilou architektonickou intervencí. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Vstup na expozici S.K.L.E.M. a zároveň archeologickou expozici stojí 100 korun. 

Ornitologická procházka
KDY: 26. června 
KDE: Pardubice 

Jak dobře znáte jiřičku obecnou? Česká společnost ornitologická ji letos vyhlásila ptákem roku 2020, aby upozornila na ubývání vhodného životního prostředí pro ptáky vlivem stavebních úprav a zásahů do hnízdišť. Jiřička, ale i další městští ptáci a také netopýři proto budou cílem ornitologické vycházky, kterou pořádá Východočeské muzeum v Pardubicích v pátek 26. června v 18 hodin. Vycházka je pro návštěvníky připravena zdarma, její kapacita je ale omezena. Účast je nutné rezervovat na webu muzea www.vcm.cz. Sraz na nádvoří zámku. 

Tři veteráni
KDY: 26., 27. a 28. června 
KDE: Kunětická hora 

Pohádku pro celou rodinu Tři veteráni hraje Východočeské divadlo Pardubice v pátek, v sobotu a  v neděli na letní scéně hradu Kunětická hora u Pardubic. V hlavních rolích T. Lněnička, M. Mejzlík a A. Postler. Režie P. Novotný. Začátek vždy ve 20:30 hodin. 

Pivní festival
KDY:27. června 
KDE: Heřmanův Městec (Bažantnice) 


Již sedmý ročník Pivního festivalu se uskuteční tuto sobotu v Heřmanově Městci – v místní části Bažantnice. Milovníkům chmelového moku se zde bude prezentovat osm pivovarů či minipivovarů (třeba chrudimský Filištín, Bahno, pardubický Pernštejn nebo Kutná Hora), přičemž ochutnávka nabízených piv je zdarma. Vstup do areálu bude možný od 11 hodin, hlavní program pak začne od 13 hodin. V něm nebudou chybět soutěže pro děti i dospělé, jízda na koních, řemeslná dílna, drezura koní, vystoupení kroužků DDM Ježkovka, malování na obličej či diskotéka pro děti. Vstupné dobrovolné. V 17 hodin začíná malý hudební festival, při němž se fanoušci muziky mohou těšit na skupiny Johnny Stalk, Symmeria, Atrey, Marmeladoff či Kris. Vstupné 120 korun, přesný program na facebooku. Občerstvení po celý den zajištěno.

 

Vítání královničky Železných hor na Lichnici 
KDY: 26. června od 15 hodin
KDE: hrad Lichnice (u Třemošnice)

Těšit se můžete na písně spojené s oslavou staročeských letnic a koláčových svátků, vystoupí bubenická skupina. Na programu je příjezd a korunovace Královničky Železných hor, beseda s evangelickým farářem. Roušky a dezinfekci s sebou, začátek v 15:00 hodin.

 

Studentský festival 
KDY: 27. června 
KDE: Orlovna Hlinsko 

Studentský festival plný divadla a hudby se uskuteční v sobotu od 18:00 v Orlovně v Hlinsku.
Program: 18:00 h - divadlo Líseň Brno: Hygiena krve, 19:00 h - kapela Rollák Svratka, 20:00 h - Divadlo Praškeble: Autíčko (příběh lidí a strojů na cestě do neznáma), 22:00 h - kapela Letrourou Žďár, 23:30 h - kapela Acute Dose Brno, 01:00 h - hudebník Tomujel.


Chrudimský zvonek 
KDY: 27. června 
KDE: letní kino Chrudim  

20. ročník hudebního festivalu Chrudimský zvonek se koná v areálu letního kina v Chrudimi. Vystoupí např. Jarret Liberec, Pouta Pardubice, Chrpa, Neřež Trio. Začátek 27. června v 14.30 hodin.

Perníková chaloupka Ráby

Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který slouží jako výletní místo pro všechny, co dosud nepřestali věřit na pohádky. Uvidíte historii pardubického perníku, výstavu perníků, uslyšíte vyprávění pohádky O perníkové chaloupce a zažijete návštěvu strašidelného pohádkového lesa. V pohádkovém lese si každý na vlastní kůži může vyzkoušet, jaké to bylo, když Jeníček s Mařenkou putovali k perníkové chaloupce. V budově bývalého Loveckého zámečku (z roku 1882) najdete sídlo Úřadu vlády Perníkového hejtmanství s celoročním provozem Muzea perníku a pohádek "Perníková chaloupka" a se zábavnými atrakcemi pro rodiče s dětmi.

Hrad Kunětická hora

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka. 

Zámek Pardubice

V zámku je umístěno Východočeské muzeum a Východočeská galerie. Volně přístupná je výstava fotografií z honů v parkánu zámku a také stezka Bosou nohou po valech. Návštěvníci se projdou mimo jiné po modřínových šiškách, borové kůře, dvou druzích písku, vrbovém proutí, kačírku nebo hebkém mechu. Stezka vznikla na druhém rondelu (jihozápadním), který nabízí posezení na lavičkách a u stolů, zážitek lze tedy snadno spojit i s piknikem. 

Automatické Gočárovy mlýny

První pardubická stavba architekta Josefa Gočára (1880-1945) vznikla v letech 1909 a 1910 na břehu Chrudimky. Architektura mlýnů je asociací babylonské Ištařiny brány a proto je pro stavbu typické režné zdivo z tmavých a světlých cihel. Gočár v té době zároveň projektoval lázeňský dům v Bohdanči, otevřený 1. května 1913, a kubistický palác U Černé Matky Boží v centru Prahy. Josef Gočár je mnohými považován za největšího českého architekta 20. století.