Léto na Příhrádku 
KDY: po celé prázdniny 
KDE: Příhrádek 
ZA KOLIK: zdarma 

V pátek startuje na pardubickém Příhrádku letní kulturní revue. Program je určen pro všechny, kdo zůstávají přes léto ve městě a chtějí příjemně strávit volný čas. Představí se řada profesionálních i amatérských umělců. Akce je určena široké veřejnosti, vstupné je zdarma. V pátek 3. července bude na Příhrádku odehráno monograma Koba Edvarda Radzinského o přátelství a zradě. Začátek ve 20 hodin. Účinkuje Vladimír Gottwald. Ve středu 8. července se lidé mohou těšit od 17:30 na Kulturní park Pardubice, který v 19:30 vystřídá folková skupina Jinotaj.

Pardubické letní kino 
KDY: po celé prázdniny
KDE: u Wonkova mostu v Pardubicích 
ZA KOLIK: zdarma 

Celé léto se promítá na pravém břehu Labe v Pardubicích (u Wonkova mostu), vstup je zdarma. Začátek ve 21.30 hodin. Filmy jsou pečlivě vybírány tak, aby si každý divák odnesl co nejkomplexnější obraz o současné kinematografii. Pro zasvěcenější filmové diváky jsou připraveny jako bonusy filmové minifestivaly, ať již přehlídky vzdálené zahraniční tvorby, nebo retrospektivy významných tuzemských režisérů. Jednotlivé dny v týdnu jsou zasvěceny různým žánrům, takže si návštěvníci mohou sestavovat program dle vlastních potřeb a chutí. 3- července promítá kino českou komedii Poslední aristokratka, 4. července psychologické drama Joker a v 5. července akční snímek Anna.

Festival Na víno! 
KDY: 3. a 4. července 
KDE: Automatické mlýny Pardubice 
ZA KOLIK: v pátek zdarma, v sobotu 100 Kč v předprodeji, 130 Kč na místě 

V pátek a v sobotu se v Automatických mlýnech v Pardubicích uskuteční první ročník festivalu Na víno!. V ikonickém areálu od architekta Josefa Gočára se budou ochutnávat desítky vzorků výborných vín od 22 menších i větších vinařství. Program bude zahájen v pátek v 18 hodin Magickým letním večerem s vínem, hudbou a filmem (promítá se film Dobrý ročník). Vstup na páteční program je zdarma. V sobotu v 11 hodin se už festival rozjede naplno. Více než 22 vinařství svými stánky obsadí celé mlýny. Zahrají kapely Jetbeat CZ, Big S, John Hayllor a Marien s Víťou Troníčkem. Vstupenek je k dispozici omezené množství, je možné je koupit předem na www.na-vino.cz.

Dostihy na závodišti 
KDY: sobota 4. července  
KDE: Pardubické závodiště 
ZA KOLIK: základní vstupné online předprodej 120, na místě 150, děti do 10 let zdarma

I přes změny v letošní termínové listině způsobené koronavirovou pandemií zůstává zachován čtyřdílný seriál kvalifikací na říjnovou 130. Velkou pardubickou. Všechny čtyři mítinky se uskuteční během prázdnin, první z nich bude pardubické závodiště hostit už tuto sobotu. Letos poprvé budou součástí mítinku také dostihy v rámci seriálu Pony liga. První z dostihů odstartuje ve 13 hodin. Vstupenky na sobotní mítink lze už nyní koupit online na webových stránkách závodiště.

Trhy ve Vlčí Habřině 
KDY: neděle 5. července 
KDE: Vlčí Habřina 

Český svaz chovatelů pořádá v neděli 5. července 2020 od 7 do 11 hodin a dále každou první neděli v měsíci v chovatelském areálu ve Vlčí Habřině prodejní trhy drobného zvířectva, zeleniny, květin a jiného zboží. Současně se koná motoristická burza. Vstupné a parkování zdarma.

Od sousedů: 

Legendární Noc na Karlštejně míří do Hrádku u Nechanic  

Noc na Karlštejně nebude tak úplně nocí na Karlštejně, jeden z nejslavnějších českých muzikálů po čtyřech vyprodaných sezónách opouští hrad Karlštejn kvůli rekonstrukci. Královna Eliška s Alenou tak i přes vyslovený zákaz stráví noc netradičně mezi zdmi zámku Hrádek u Nechanic.

Malebný zámek na Královéhradecku dostane šanci vytvořit muzikálu načervenalou kulisu hned dvakrát – v pátek 3. a v sobotu 4. července od 20:30 hodin. „Naše inscenace vtahuje zámky a hrady do děje, využíváme prastarých divadelních zvyků, hrajeme po celém nádvoří, z oken i z cimbuří,“ vysvětlil režisér Václav Knop, proč by si diváci neměli nechat ujít neopakovatelnou podívanou na nádvoří novogotického zámku.

Herci se nebudou vyhýbat ani balkónu a dalším prostorům přiléhajícím k zámku, které umožní příjezd krále Karla IV. na živém koni. I na turné se mohou diváci těšit na stejné obsazení, na nějž jsou zvyklí z Karlštejnu, čekají na ně ale zbrusu nové kostýmy. V úspěšném muzikálu, který kritika označila za perlu letních scén, účinkují herci a zpěváci známí z muzikálů, TV seriálů a filmů. Patří k nim legendy stříbrného plátna i držitelé ceny Thálie – Daniel Bambas, Hana Holišová, Regina Rázlová, Pavel Vítek, Jan Kříž, Roman Tomeš, Miloslav Mejzlík, Tomáš Smička, Marie Křížová, Václav Knop, Lukáš Kunst, Sabina Rojková a mnozí další. Zazní i známé hity Karla Svobody jako Lásko má, já stůňu, Asi do věží nebo Hoja hoj.

Muzikál se poté přesune na další hrady a zámky v Česku i na Moravě a vůbec poprvé zavítá na Konopiště nebo do Hluboké. Na karlštejnském nádvoří mělo představení premiéru v červnu 2016, kam se příběh, podle něhož na hrad nesměly žádné ženy, vrátil po 45 letech u příležitosti oslav 700. výročí narození císaře Karla IV. „Odjíždíme z karlštejnských zdí, abychom se zase za rok nebo za dva vrátili,“ avizoval producent Janis Sidovský, že po plánované rekonstrukci se inscenace oceněná nominací na cenu Thálie na domovskou scénu zase vrátí.

Vstupenky jsou k dispozici na www.masvstupenky.cz nebo www.divadlokarlstejn.cz.

Perníková chaloupka Ráby

Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který slouží jako výletní místo pro všechny, co dosud nepřestali věřit na pohádky. Uvidíte historii pardubického perníku, výstavu perníků, uslyšíte vyprávění pohádky O perníkové chaloupce a zažijete návštěvu strašidelného pohádkového lesa. V pohádkovém lese si každý na vlastní kůži může vyzkoušet, jaké to bylo, když Jeníček s Mařenkou putovali k perníkové chaloupce. V budově bývalého Loveckého zámečku (z roku 1882) najdete sídlo Úřadu vlády Perníkového hejtmanství s celoročním provozem Muzea perníku a pohádek "Perníková chaloupka" a se zábavnými atrakcemi pro rodiče s dětmi.

Hrad Kunětická hora

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka. 

Zámek Pardubice

V zámku je umístěno Východočeské muzeum a Východočeská galerie. Volně přístupná je výstava fotografií z honů v parkánu zámku a také stezka Bosou nohou po valech. Návštěvníci se projdou mimo jiné po modřínových šiškách, borové kůře, dvou druzích písku, vrbovém proutí, kačírku nebo hebkém mechu. Stezka vznikla na druhém rondelu (jihozápadním), který nabízí posezení na lavičkách a u stolů, zážitek lze tedy snadno spojit i s piknikem.