Potřebujete si každé hranolky či brambory v restauraci vždycky přisolit? Neodoláte slanější verzi známých jídel? Nová studie vás možná překvapí. Podle vědců může lidem, kteří si často solí jídlo po uvaření, hrozit předčasné úmrtí. Uvedli to ve studii publikované v European Heart Journal, která jako vůbec první popisuje vztah mezi přidáváním soli do potravin a úmrtností.

Zdravá sůl neexistuje
Nebezpečná sůl: Vědci přišli s řešením, jak ji vynechat a uchránit si zdraví

Konkrétněji se jedná o zkrácení průměrné délky života o více než dva roky u mužů starých padesát let a o rok a půl u žen stejného věku, píše server Guardian. Jde však o dopady solení hotového jídla, ne o dochucování během vaření.

Tým odborníků nabádá milovníky slaného, aby zvážili, zda by nemohli solit méně. „Dokonce i mírné snížení příjmu sodíku tím, že se do potravin u stolu přidává méně soli nebo se nepřidává vůbec, pravděpodobně povede k výraznému zdravotnímu prospěchu,“ řekl profesor Lu Qi, který práci vedl.

Výzkumu se zúčastnilo na půl milionu Britů středního věku, kteří byli sledováni v průměru devět let. Na začátku museli vyplnit dotazník, který zjišťoval, zda a jak často si dochucují jídlo solí. V průběhu sledování předčasně zemřelo na 18 500 účastníků.

Jeden ze sta

Vědci zjistili, že milovníci solení hotových jídel měli o osmadvacet procent vyšší riziko předčasného úmrtí než ti, kteří nikdy či zřídkakdy používali sůl. V celé populaci obvykle předčasně umírají tři lidi ze sta ve věku od čtyřiceti do devětašedesáti let. Výzkum ale zjistil, že jeden člověk ze sta navíc může předčasně umřít kvůli přidané soli, píše Sky News.

Odborníci vzali v potaz i další faktory, které mohli mít na zkrácení života u účastníků vliv, včetně věku, pohlaví nebo zdravotních potíží, jako je cukrovka či rakovina.

Podle vedoucí výzkumné pracovnice na Sahlgrenské akademii na univerzitě v Göteborgu Anniky Rosengrenové, je obtížné se soli ve stravě zcela zbavit. Lidské tělo má totiž přijímat optimální množství. Jde o vytvoření zlatého středu. „Zatím se zdá, že souhrnné poznatky naznačují, že zdraví lidé, kteří konzumují běžné množství soli, se nemusejí o svůj příjem tohoto dochucovadla příliš starat," uvedla.

Pomůže zelenina

Kromě nesolení již uvařeného jídla lze problém, který sůl může vytvářet, vyřešit nebo alespoň zmírnit také stravou bohatou na ovoce a zeleninu. Ta je hlavním zdrojem draslíku, který má ochranné účinky a je spojen s nižším rizikem předčasného úmrtí.

Po návratu k běžným stravovacím návykům a při současně nedostatečné tělesné aktivitě tak člověk nabere tukové zásoby zpět, ale svalová tkáň se neobnoví.
Co jíst při nadváze a obezitě: Dieta má být podobná běžné stravě, radí odbornice

Pomoci může i příjem neosolených ořechů či semen, sušených fazolí, hrachu nebo čočky. Mezi potraviny, které mají nízký obsah sodíku, patří také celozrnné výrobky, mléčné výrobky a nezpracované maso. Jídlo je taky možné dochutit bylinkami či kořením bez přidané soli.

Utajená sůl

Sodík zvyšuje riziko onemocnění, jako je rakovina, vysoký krevní tlak a mrtvice, uvádí portál Školy veřejného zdraví pod hlavičkou univerzity Harvard. Existují také důkazy, že příliš mnoho soli může poškodit srdce, aortu a ledviny bez zvýšení krevního tlaku a že může poškodit také kosti.

Přímé sledování příjmu soli je však obtížné. Přibližně sedmdesát procent sodíku totiž lidé přijmou z hotových potravin a jen kolem osmi až dvaceti procent pochází ze soli, kterou si dochucují jídlo. Často teda potraviny obsahují vysoké množství soli ještě předtím, než se vůbec dostanou na stůl.