VYBRAT REGION
Zavřít mapu

REPORTÁŽ: Bude Holotín opět premiantem ve volební účasti?

Holotín - Kde bude letos v krajských volbách když ne největší volební účast, tak zcela určitě jedna z největších? V případě Pardubického kraje je odpověď více méně jasná. Půjde o Holotín u Přelouče. Na Pardubicku jde o nejmenší obec co do počtu obyvatel i oprávněných voličů. Volební účast se zde ale vždy blíží stům procent.

18.10.2008
SDÍLEJ:

HOLOTÍN? Nejmenší vesnice a nejvyšší volební účast na Pardubicku.Foto: DENÍK/ Petr Doubrava

„Doposavad jsme vždycky volili skoro se stoprocentní účastí,“ říká starosta Holotína Václav Jelínek, který odvolil hned v pátek krátce po otevření volební místnosti.

Ta se nachází ve zdejší klubovně, opraveného domečku, kde sídlí i zdejší obecní úřad. Nachází se uprostřed vesničky, která leží na slepé odbočce z hlavního silničního tahu z Chrudimi na Čáslav. Od rušné komunikace sem trochu doléhá svistot projíždějících aut, ale o kus dál u staré návsi již podle starosty není nic slyšet.

Možná i proto v posledních letech změnilo majitele sedmnáct starých chalup, které doposud byly spíše neobývané a chátraly. A získali tak nové hospodáře, kteří začali s jejich opravami. Samotný Holotín čítá třicet šest popisných čísel, v nichž přebývá přes pět desítek stálých občanů. V lese za hlavní silnicí leží dalších třiačtyřicet chat.

Z hlediska volební statistiky bylo letos na seznamu voličů zapsáno dvaatřicet osob. O tři více než v minulých krajských volbách před čtyřmi lety. Podle starosty sice od posledních voleb někteří lidé zemřeli, jiní se ale přistěhovali, další dosáhli hranice osmnácti let. Konkrétně tři.

Při poslední volbě do Zastupitelstva Pardubického kraje byla v Holotíně volební účast 89,66 procenta. Pro srovnání – v celém pardubickém okrese se volilo se 30,09procentní volební účastí.

„Myslím si, že lidi tady musí být spokojení. Vesnice je vcelku v pořádku,“ říká starosta, který je sám osobně fungování kraje hodnotí kladně. „Jak to započal pan Rabas a lidi, které měl okolo sebe,“ upřesňuje. Aby jeho spoluobčané nezůstali doma a voleb si zúčastnili, i k tomu je pětasedmdesátiletý starosta nabádá. A šli volit v obci, která leží doslova na kraji kraje. Zřejmě se mu to daří, jak dokládá řeč čísel.

Holotín byl původně samostatnou obcí, po 2. světové válce ale spadl pod správu sousedních Stojic. Po listopadových změnách se však Holotín odtrhl a získal znovu samostatnost.

„Nic tady nebylo, heleďte, za čtyřicet roků se tady neudělalo nic,“ říká důvod, proč se i tak malá obec rozhodla pro vlastní cestu. „Od té doby jsme udělali hrozně práce.“ Václav Jelínek má na mysli zavedení plynu, vodovodu, čekárnu a další výdobytky. V poslední době přibyly čtyři nové domy a jejich osazenstvo by se mělo stát dalšími občany, kteří zde budou trvale přihlášeni. „V dalších volbách tady bude víc lidí. Určitě,“ říká rozhodně starosta.

Během prvního dne voleb se hned po 14. hodině dorazili první voliči. Za dvě hodiny odvolilo dvacet procent lidí, další sem mířili až večer po práci, zbytek pak čtyřčlenná volební očekávala na sobotní dopoledne.

„Už několik voleb tady vyhrává ODS a přeji si, aby vyhrála zase,“ říká Václav Jelínek, který není v žádné straně, ale sympatizuje s občanskými demokraty. Za dobré politiky považuje i představitele druhé kandidátky, a to Koalice pro Pardubický kraj.

Autor: Petr Doubrava

Místo události:
18.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
10

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO
10

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení