Ambice na nejvyšší post v kraji – hejtmanské křeslo – veřejně prezentuje současný náměstek hejtmana Ivo Toman, i když přiznává, že konkurentů nebude málo.

Tajemná opozice

Opoziční sociální demokraté a komunisté zatím o jménech vůbec hovořit nechtějí a odvolávají se na rozhodnutí krajských konferencí. I oni tak odhalí karty nejdříve v lednu či únoru příštího roku.

Nováček politické scény Strana zelených zatím nemá jasno ani v tom, jakým způsobem se krajských voleb zúčastní. Stranu také teprve čeká krajská konference a na ní se rozhodne, zda strana postaví svoji kandidátku či zahájí koaliční jednání. „Osobně vidím jako nejlepší cestu koaliční spolupráce,“ vyjádřil svůj názor člen krajské rady Strany zelených Jan Linhart.

Jediní, kdo lídra již představili, jsou lidovci. Nikdo nepochyboval, že jím bude vicehejtman Roman Línek.

Lidovci mají jasno

„Máme jasno i v kandidátech na dalších místech, kde kandidujeme Miloslava Macelu, Petra Šilara a Jiřího Brýdla. Jednáme ale s dalšími politickými subjekty o možné koalici, a tak je pravděpodobné, že tato místa obsadí budoucí koaliční partneři,“ sdělil krajský manažer KDU–ČSL Tomáš Zdechovský a dodal, že v první desítce se objeví noví mladí politici. Společnou koaliční kandidátku lidovci představí po novém roce. Jisté ovšem je, že do voleb vstoupí opět pod hlavičkou Koalice pro Pardubický kraj.