„Tak je to prohra, my jsme jeli na vítězství, na zlatou medaili, skončili jsme druzí. Takže je to neúspěch,“ uvedl včera hejtman Pardubického kraje Ivo Toman (ODS).

„Ukazuje se, že sociální demokracii se podařilo velmi efektivně hrát s celostátními tématy. Prakticky ve všech krajích je to podobné. Náš kraj se neliší od ostatních a ODS všude skončila na druhém místě.“

Podle Tomana je nyní předčasné mluvit o tom, zda by šla do koalice s ČSSD. Podle získaných mandátů má ODS s Koalicí pro Pardubický kraj menšinu – dvacet křesel v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu.

„Nemáme ani blokační počet, takže ČSSD si opravdu může vybírat , je první na tahu a záleží na ní, jestli si vybere komunisty, lidovce nebo nás. A pokud si vybere nás, tak budeme s kolegy konzultovat, co s tím dál. Případně jsme domluveni a já tuto dohodu budu držet, že se nejdříve sejdu s kolegou Romanem Línkem a domluvíme se, jestli budeme vystupovat spolu, nebo každý zvlášť.“

Více bude tedy mít Toman jasno až po jednání se svým vicehejtmanem. ČSSD podle Tomana zahrála na city lidí nepopulární reformou vedenou ODS na celostátní úrovni. O neúspěchu se bude diskutovat a za měsíc může mít dopady na volebním kongresu ODS.

„Může se to projevit na personálním sestavení vedení ODS. Teď se ukazuje, že nebudeme mít možná ani jednoho hejtmana, to bude určitě velký neúspěch,“ dodává Ivo Toman, který vpodvečer zamířil z Pardubic z Modrého domu do domovské Chocně.

Strana zelených s lídrem Pavlem Křivkou sledovala neúspěšný pokus dostat se do krajského zastupitelstva u počítače na chodbě pardubického hotelu Zlatá štika. První muž kandidátky bral prohru s nadsázkou.

„Hodnotím volby jako politickou popravu,“ řekl Pavel Křivka, který před volbami prohlásil, že by za úspěch považoval zisk šesti křesel. Zelení ale nezískali ani tři procenta hlasů.

„Věřil jsem tomu, protože jsme v kampani pro to udělali všechno. Domnívám se, že se Jirkovi Paroubkovi podařilo nahnat lidi k urnám, aby řekli ne vládě v Praze, ačkoliv jsme tady hlasovali o silnicích a nemocnicích v kraji. Nikdo to nebral na vědomí a naházel tam hlasy opozičním stranám z hlediska Prahy. A my jsme na samozřejmě doplatili jako součást koalice v Praze.“

Pavel Křivka se ale nevzdává. „Budeme se snažit jít ještě o úroveň níž. A za dva roky uspět v komunálních volbách. To znamená Pardubice, Přelouč, Holice, Vysoké Mýto.“

Strana zelených má na komunální úrovni pouze jednoho radního na přeloučské radnici a v Pardubicích jednoho zastupitele. Původně ale tři, postupně se ale dva podle Křivky „vypařili“.