Jako první přijela na pardubický magistrát, jenž se stal zázemím pro přebírací pracoviště Českého statistického ústavu, dvojice z volebního okrsku č. 92 Pardubice, tedy ještě donedávna samotné obce Hostovice, která se však po referendu přidružila pod jeden z městských obvodů.

V tu chvíli čas ukazoval čtyřicet pět minut od uzavření volebních místností. Krátce poté se dorazily výsledky z dalšího volebního okrsku v centru krajského města následovaném Třebosicemi. Všichni příchozí se na začátku zapsali u stolku a systémem chodeb se dostali útrobami radnice na druhou stranu budovy, kde se tvořila menší fronta před vstupem do „mozkového“ centra.

Tím byl hudební sál, pro krajské volby vybaven patnácti počítači. Jejich obsluhy zkontrolovaly všechny náležitosti a výsledky předaly do další místnosti – zpracovatelského místa. Odtud již údaje letěly elektronickou cestou do Prahy.

Počítače si nemohou vynachválit

Ve foyeru si ještě vyslaní členové jednotlivých volebních komisí počkali na potvrzení a mohli se vydat domů. Přes množství lidí a zdánlivý mumraj agenda probíhala rychle a celá operace mohla lidem zabrat patnáct až třicet minut.

Podle okresní gestorky voleb Lenky Kuprové je to oproti volbám před osmi lety ohromný rozdíl. V současnosti většina okrsků vozí výsledky zpracované počítačovým programem, který již přímo u zrodu kontroluje chyby.

„Což je dobře pro naši práci,“ uvedla Lenka Kuprová. Když se výsledky vyplňují ručně na formuláře, více hrozí pochybení. „Když to bylo vyplňováno ručně, vraceli jsme i čtyřicet procent okrsků zpátky, to byla hrůza,“ vybavuje si dřívější volby gestorka. Do sobotní 16. hodiny, kdy již bylo zpracováno 80 procent okrsků, jich přebírací pracoviště vrátilo pouhé tři.

Na přebíracím pracovišti je v plném vytížení 39 pracovníků Českého statistického úřadu a externích proškolených pomocníků. Když půjde vše dobře, kolem 20. hodiny mohou mít volby úspěšně za sebou. Ale komplikace se nikdy vyloučit nedají.