Kraje vznikly až v roce 2000. V části pardubického okresu, například na Holicku, Sezemicku a Hornojelensku, volí obyvatelé i svého zástupce do Senátu ČR.

Na volebních seznamech v Pardubicích je zapsáno 73 479 voličů. V Pardubicích volili také ti, kteří se do volebních místností nedostanou. Staří nebo nemocní lidé nemuseli nikam chodit, zástupci volební komise přišly s urnami za nimi. Navštěvovali například domovy důchodců.

ZPRAVODAJSTVÍ Z VOLEB:

„Přímo tady mohou volit senioři, kteří mají trvalé bydliště v našem zařízení nebo v tomto volebním okrsku. My jsme jim rozdali volební lístky a seznámili je s průběhem voleb. Pro ty, kteří se chtěli voleb zúčastnit, bude přinesena volební schránkou,“ informovala náš Deník vedoucí sociální pracovnice Domova pro seniory U Kostelíčka Monika Kopecká.

HLASUJTE V NAŠÍ ANKETĚ: BYLI JSTE U VOLEB?

Podobná pravidla platí i v Pardubické krajské nemocnici.

„Povinností nemocnice je umožnit pacientům zúčastnit se voleb. Do Zastupitelstva Pardubického kraje může u nás volit pouze volič z volebního okrsku, do něhož nemocnice patří. Budeme– li mít pacienta, který tu bude ležet v den voleb a bude chtít volit, je nutné ho telefonicky nahlásit volební komisi v Pardubičkách,“ uvedla mluvčí nemocnice Ivana Faiklová. „Komise projde nemocnici s volební schránkou. Voliči z jiných okrsků si musí vzít propustku a volit ve svém bydlišti,“ dodala Faiklová.

Z těchto voleb jsou však vyloučeni odsouzení v pardubické věznici. „V krajských volbách odsouzení nevolí. I když zájem o to jsme zde letos zaznamenali,“ uvedl mluvčí věznice Martin Kocanda. Volební místnosti budou otevřeny i v sobotu, a to od osmi do čtrnácti hodin.

PODÍVEJTE SE NA VOLEBNÍ RUKOJEŤ PRO OBČANY, JAK VOLIT:

Kuchařka pro voliče

Dění na celostátní politické scéně doposud úspěšně překrývalo významnou regionální událost, která je téměř na spadnutí. Řeč je o volbách do Zastupitelstva Pardubického kraje, které se odehrají o nadcházejícím víkendu. Ve vybraných obcích a městech pardubického okresu se k tomu uskuteční i volby do Senátu.

Nejvíce okrsků je přímo v Pardubicích

Krajské volby, které rozhodnou o složení zastupitelstva a následně krajské rady na příští čtyři roky, začnou v pátek ve 14 hodin a v ten samý den se volební místnosti uzavřou dvaadvacátou hodinou. Na druhý den se opět otevřou a až do 14. hodiny sobotní budou moci lidé vybrat někoho ze svých favoritů, který bude splňovat jejich představy o řízení krajské samosprávy. V celém pardubickém okrese se nachází celkem 258 volebních okrsků, nejvíce jich přitom leží na území Pardubic – 92. V druhém největším městě okresu, v Přelouči, budou občané volit v devíti okrscích, Holice pak jsou rozděleny na okrsků devět. „Na volebních seznamech v Pardubicích je v tuto chvíli zapsáno 73 479 voličů,“ uvedla včera Nataša Hradní z tiskového úseku magistrátu s tím, že seznamy se začaly tisknout ve středu odpoledne. „Do této doby se toto číslo mohlo ještě změnit, to znamená, že někdo se mohl ještě přihlásit.“

Oproti jiným letům lze říci, že letošní kampaň je vedena v poněkud konfrontačním duchu, hlavně mezi dvěma velkým stranami - ČSSD a ODS. První by ráda konečně v krajských volbách uspěla a změnila kurz hejtmanství, druhá chce naopak své vítězství zopakovat a obhájit post prvního muže kraje. Tím je Ivo Toman, který byl mimochodem v úterý na předvolebním mítinku v Ústí nad Orlicí napaden mužem, který mu do obličeje vmetl zákusky. Za doprovodu vulgárních nadávek. „Je mi líto, že se někteří lidé zcela bezdůvodně chovají agresivně,“ vyjádřil se po incidentu Ivo Toman. Útok si vysvětluje i důsledkem negativní kampaně, která v letošních krajských volbách dosáhla vrcholu. To ve středních Čechách na tom byli o něco hůře, na mítink sociálních demokratů se dostavil muž i s bajonetem. Zda měl v úmyslu jej použít proti přítomnému Jiřímu Paroubkovi, není známo.
První výsledky krajských voleb budou známy odhadem v sobotu po 18. hodině a průběžně budou zveřejňovány na internetu. Pak zřejmě ihned odstartují povolební vyjednávání o složení krajské rady a obsazení postu hejtmana.

Původní rada bude ještě úřadovat

Není bez zajímavosti, že i po volbách bude ještě nějaký čas fungovat rada v původním složení a bude moci rozhodovat o záležitostech kraje. Oproti minulým volbám, kdy omezené pravomoci zůstaly pouze hejtmanovi, a činnost kraje proto byla nějaký čas utlumena. Rada v původním složení se tak zřejmě sejde ještě dvakrát. Svou moc předá až v polovině listopadu na ustavujícím jednání nového zastupitelstva, kde zároveň proběhne volba nových krajských radních.

Krajské volby: Napětí vzrůstá, rozhodovat se bude v pátek

Na pověstné lámání chleba v regionální politice dojde během zítřka a hlavně sobotního večera. Změní se nějak zásadně oproti minulým volbám do pardubického krajského zastupitelstva voličské preference?

Na výsledky voleb do zastupitelstva bude mít velký vliv celostátní politika. Podle průzkumu agentury STEM bude totiž jen 35 procent lidí volit podle toho, koho jednotlivé strany navrhly na hejtmana. Oproti tomu pro necelé dvě třetiny voličů bude důležitější, jakou politiku prosazují strany na celostátní úrovni.

Zásadní změnu ve vedení krajů si podle šetření téže agentury přeje téměř polovina obyvatel, 48 procent. Z průzkumu vyšlo také najevo, že čím silnější a uznávanější hejtman je, tím méně obyvatel kraje si změnu ve vedení přeje.

V tom se ostatně skrývá největší problém pro pardubického hejtmana Ivo Tomana. Podle průzkumu STEM je sice oblíbenější než jeho královéhradecký kolega Pavel Bradík, který se umístil na předposledním místě ze všech 13 českých hejtmanů. Pardubický Toman se naproti tomu pohybuje asi v polovině „startovního“ pole, pozitivně ho hodnotí 62 procent respondentů.

Tomanovi ale ubližuje, že kvůli svému krátkému působení ho téměř pětina voličů vůbec nezná. To je ze všech hejtmanů nejvíc.
V minulých volbách, v listopadu 2004, zvítězila v kraji ODS s 34,45 % hlasů a v čtyřicetipětičlenném krajském zastupitelstvu získala 18 mandátů. Lidovecká Koalice pro Pardubický kraj získala 22,79 proc. hlasů a 12 křesel, KSČM 17,34 % (devět zastupitelů) a ČSSD 13,22 % (šest zastupitelů). Žádné z dalších sedmi uskupení nepřekročilo pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do zastupitelstva.
ODS v kraji vládla v koalici s Koalicí pro Pardubický kraj.