Obec Čeperka se nachází nedaleko Pardubic, leží na půli cesty mezi krajskými městy Pardubice a Hradec Králové. Právě dobrá dopravní obslužnost obci ale přináší problémy.

Poloha jinak nenápadné obce je ideálním místem, bohužel nejen pro tamní obyvatele, ale i pro průmysl. Například podle vedení sousední opatovické elektrárny je poloha velmi výhodná a to nejen proto, že stojí napůl cesty mezi krajskými městy. Místo je také strategicky napojeno na stávající dálniční a železniční síť. Okolní doprava, která obci přináší nejen hluk ale i smog, byla donedávna pro obec největší zátěží. Nyní ale přišel další problém.

Přečtěte si:

Vedení obce nyní řeší otázku plánované výstavby nové spalovny odpadů, kterou chce na jejím katastrálním území postavit Elektrárna Opatovice. Místní se opět bojí zvýšení počtu nákladních aut i dopadu na životní prostředí či jejich zdraví. O budoucnosti projektu tak mají lidé rozhodnou v podzimním místním referendu, které se zde bude konat souběžně s volbami.

Nad Čeperkou visí i další otazník. Obec se navíc bojí, co vyroste u sousedů v Opatovicích nad Labem. Tam se totiž jedná o výstavbě průmyslové montážní a skladovací haly. Denně by to pro obce znamenalo zhruba čtyřicet kamionů a tři sta aut navíc.

Menší obec se zhruba 1 200 obyvateli tak opakovaně naráží na boj s developery nebo velkými podniky. Jak rozhodne vůle lidu, která může dopřát obci klid, se obyvatelé dozvědí po volbách, které letos proběhnou 23. a 24. září.