Lídr Babišova hnutí a zřejmě budoucí primátor Jan Nadrchal nejprve podepsal memorandum o spolupráci s Žijeme Pardubice, které vede Jakub Rychtecký, a lídrem Společně pro Pardubice Reném Živným. První jednání s Žijeme Pardubice proběhla už bezprostředně po volbách.

„V neděli večer jsme se dohodli na tomtéž se Společně pro Pardubice,“ potvrdil spolupráci Nadrchal.

Tyto tři strany tak mají dohromady nadpoloviční většinu 20 hlasů v zastupitelstvu, což jim dává těsnou většinu. Je to ovšem většina dosti křehká, pouze o jediný hlas. „Trojkoalice konstatuje, že je na základě programové shody připravena společně jednat s dalšími subjekty o spolupráci v zastupitelstvu města,“ uvedli zástupci stran ANO, Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice ve společném prohlášení.

Psali jsme již:

Politické subjekty hnutí ANO 2011 a Žijeme Pardubice se dohodli, že v příštích dnech budou koordinovat další kroky v rámci povolebních vyjednávání s cílem vytvořit stabilní radu města opírající se o pevnou většinu v zastupitelstvu.
Spolu se ocitlo na druhé koleji. Koalice může v Pardubicích vzniknout i bez něj

Nejsilnější hnutí ANO tak nejspíše obsadí post primátora a náměstka, hnutí pro sebe navíc může získat i dva radní. Žijeme Pardubice bude mít post náměstka a radní, kterou by se mohla stát bývalá primátorka Štěpánka Fraňková. Na Společně pro Pardubice dotane křeslo dalšího náměstka i radního. Posty náměstků by měli obsadit lídři stran.

Jednání zkrachovala

Na Spolu pak zbývá pouze jeden náměstek a dvě křesla po radní. Koalice ODS, TOP09 a KDU-ČSL ale získala ve volbách devět mandátů, a tak měla celkem velké ambice ohledně počtu členů rady. 

Tablo nových pardubických zastupitelůTablo nových pardubických zastupitelůZdroj: Deník„Podmínky, které nám byly předloženy, neodpovídají výsledkům voleb a neumožní nám realizovat volební program, který jsme deklarovali občanům města. O široké koalici jsme s plnou vážností jednali z důvodu zachování kontinuity ve vedení města, kterou považujeme za důležitou obzvláště v současné ekonomicky složité době,“ prohlásila po jednání koalice Spolu.

Vpravo vidíte tablo nových zastupitelů. Po rozkliknutí se zobrazí v čitelné velikosti.

Středeční jednání mezi ANO a Spolu úspěšné nebylo. „Nechceme být v pozici juniorního partnera,“ potvrdil lídr Spolu a současný náměstek primátora za ODS Jan Mazuch. „Náš požadavek byl, abychom neměli s devíti mandáty horší podmínky než dva subjekty, které jdou do bloku s ANO s osmi mandáty,“ sdělil Vít Ulrych (Spolu).

Jan Nadrchal, kandidát na primátora Statutárního města Pardubic za hnutí ANO 2011
Novým primátorem Pardubic se nejspíš stane Jan Nadrchal z hnutí ANO

Jejich rozhodnutí veřejně kvitoval i poslanec Marek Výborný (Spolu). „Držet principy a nenechat se ponížit. O to větší zklamání z postoje Reného Živného, který společně s Žijeme Pardubice zabránil vzniku nebabišovské koalice v Pardubicích,“ uvedl Výborný.

Podle členů ANO, Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice nebylo možné akceptovat požadavky Spolu na čtyři členy rady města, z toho dva uvolněné náměstky. „Trojkoalice respektuje vůli Spolu, které ukončilo a opustilo jednání,“ reagovali ve středu zástupci trojbloku.

Servítky si nebral končící primátor za ANO Martin Charvát. „Jediná nabídka, o které jste se chtěli bavit, byla ta vaše a o ničem jiném. Ostatní jste kategoricky odmítali a následně jste odešli z jednání,“ poznamenal na účet Spolu.

Výsledky voleb v PardubicíchVýsledky voleb v PardubicíchZdroj: Deník

ANO chce dál jednat

Další povolební jednání se mají uskutečnit příští týden.

Podle Jiřiny Klčové (ANO) bude hnutí jednat s každým, kdo získal mandát do zastupitelstva. „Chceme jednat se všemi, tak abychom si mohli říct, jaká spolupráce by byla možná, nebo jaká forma spolupráce vůbec přichází v úvahu,“ sdělila Klčová s tím, že ANO nevylučuje ani další jednání s koalicí Spolu, kdyby projevila zájem.

Lídryně pardubických Pirátů Ivana Böhmová uvedla, že od ANO i Žijeme Pardubice už dostali nabídku se ke koalici připojit. Možné působení Pirátů v radniční koalici ale podle ní není na stole. „Usilovali jsme o vytvoření bloku, kde by ANO mělo výrazně menší pozici ve vedení města. Současné složení nové koalice je přes nás neprůchozí,“ řekla Böhmová.