Pro výstavbu spalovny lidé do urny vhodili 201 hlasů, proti záměru hlasovalo 299 voličů. Volební účast činila 57,9 procent.

Někteří místní obyvatelé chtějí zablokovat záměr, který počítá, že zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2028. Podle výsledků místního referenda jsou lidé proti.

Lidé odpovídali na otázku: „Souhlasíte s umístěním stavby spalovny odpadů nebo jiného zařízení na energetické využití odpadů nebo k odstranění odpadů jejich spalováním či spoluspalováním v katastru Čeperky?“

Někteří obyvatelé Čeperky, včetně vedení obce, se bojí zhoršení životního prostředí a zvýšené dopravní zátěže.

Psali jsme již:

Obec Čeperka leží na půli cesty mezi krajskými městy Pardubice a Hradec Králové, na dohled od komínů opatovické elektrárny. Žije zde přibližně 1 200 obyvatel. Obec dostala jméno po vůbec největším rybníce v dějinách Čech.
V Čeperce bude referendum o zdejší spalovně. Čtenáři Deníku by ji tady chtěli

Podle vedení elektrárny je vybraná poloha velmi výhodná, a to z hlediska dopravy, protože stojí napůl cesty mezi krajskými městy. Areál je také strategicky napojen na stávající dálniční a železniční síť.

Záměr opatovické elektrárny, která chce spálit 150 tisíc tun odpadu ročně, se nelíbí ani okolním obcím a ekologickým spolkům.

Plány na stavbu spalovny v Opatovicích rezonovaly už před sedmnácti lety. Tehdy ale záměr zablokovalo právě místní referendum, které uspořádalo vedení Opatovic nad Labem.