SPD s podporou Trikolory se netají tím, že někteří její kandidáti souhlasí s ruskou agresí na Ukrajině. Účet se jménem Světlana Ekaterina Tomaštik lidem rozesílá výhružné zprávy, které reagují především na tento konflikt. Od lidí za to schytala vlnu kritiky. 28letá žena se stejným jménem i období kandiduje do zastupitelstva Pardubic, na kandidátce SPD figuruje na 31. místě a do městského obvodu Pardubice II (Polabiny) ze 4.. Podle kandidátní listiny pracuje v pohostinství.

Poškození uživatelů Facebooku se obrátili na policii. Dotyčná se od pohrůžek distancovala, prý to nepsala ona.

V některých zprávách, které lidé zveřejnili, lidem přeje smrt nebo rovnou popravu celé rodiny. „Neboj, nejde o vyhrožování, ale o fakt a neboj i tvá likvidace mi projde, nejsi první a poslední,“ začíná jedna z mnoha nenávistných zpráv, které lidem přišly. „Pozor požáry v noci jsou časté a nebo kudla v zádech na ulici. Tak zalez a hezky se boj dál,“ vyhrožoval profil dalším uživatelům.

Volební plakát Karolíny Krbové.
Vulgaritou na plakátu vábila voliče mladá kandidátka z Domažlic

Výhrůžky zacházely ještě dál. „Celou tvou rodinu připravíme před tebou a pak tebe,“ obsahovala další zpráva. „A ta tvá zemička, co nemá ani populaci Moskvy, není vidět ani na mapě, tak bude brzy vymazána,“ napsala například ženě, která 21. srpna poslala 1968 korun na účet na podporu Ukrajiny.

Profil pardubické kandidátky za SPD hrozí lidem smrti.Profil pardubické kandidátky za SPD hrozí lidem smrti.Zdroj: Facebook

Policie potvrdila, že se případem zabývá. „Přijali jsme několik oznámení, že ze sociálních sítí jedné z kandidátek politické strany jsou šířeny nenávistné komentáře nebo je vyhrožováno jinými osobami,“ sdělila policejní mluvčí Markéta Janovská.

Kandidátka se od zpráv distancuje. Ve středu 14. září vznikl na Facebooku další profil se stejným jménem. Na něm uživatel napsal vyjádření.

Spanilá jízda v Chocni, Foto: Sebastian Vanický
FOTO, VIDEO: Jízdy za svobodu na Orlicku slábnou. Dozorovala policie

„Tímto bych se chtěla veřejně distancovat od těch lží a pomluv, které poslední dny obletěly internet. Tyto zprávy jsem já nepsala, šlo o falešné profily s mým jménem a fotografiemi, které byly odcizené z mého profilu. Tato situace se opakovala od února, kdy se objevil profil, na kterém se objevily příspěvky, odeslané zprávy,“ stojí ve vyjádření Tomaštik. I tento profil, na kterém se vyjádření objevilo, z Facebooku později zmizel.

Šéf SPD Tomio Okamura pro iDNES.cz řekl, že pouze doplňuje kandidátku. „Vypadá to tak, že jak někdo viděl to cizí jméno - ruského nebo ukrajinského původu, tak zřejmě někdo z politického konkurce to jméno zneužil proti nám a píše tam takové věci,“ sdělil Okamura. Ten poté dodal, že kdyby skutečně zprávy psala, bude z kandidátky vyškrtnuta