Nenávistných zpráv se na internetu objevilo nespočet. „Celou tvou rodinu popravíme před tebou a pak tebe,“ obsahovala jedna z mnoha zveřejněných zpráv. „A ta tvá zemička, co nemá ani populaci Moskvy, není vidět ani na mapě, tak bude brzy vymazána,“ napsal profil ženě, která 21. srpna poslala symbolických 1968 korun na účet na podporu Ukrajiny.

Profil, ze kterého výhrůžky chodily, už z internetu zmizel. Tomaštik, která chtěla v pardubických Polabinách ze čtvrtého místa kandidovat za SPD s podporou Trikolory, se od zpráv jasně distancovala. Ve středu 14. září vznikl na Facebooku další profil se stejným jménem, kde se objevilo vyjádření. „Tímto bych se chtěla veřejně distancovat od těch lží a pomluv, které poslední dny obletěly internet. Tyto zprávy jsem já nepsala, šlo o falešné profily s mým jménem a fotografiemi, které byly odcizené z mého profilu. Tato situace se opakovala od února, kdy se objevil profil, na kterém se objevily příspěvky, odeslané zprávy,“ stálo ve vyjádření Tomaštik. I tento profil z Facebooku během pár minut zmizel.

Ilustrační foto
Napadl mě Ukrajinec, tvrdila žena z Hradce na Facebooku. Policie vše vyvrátila

Šéf hnutí Tomio Okamura ženu zpočátku bránil s tím, že její jméno někdo zneužil, aby před volbami uškodil SPD. Lidé na sociálních sítích ale věří, že výhrůžky psala opravdu ona. „Dostal jsem od ní výhrůžnou zprávu už v březnu, hned po začátku války. To znamená, že se nejedná o žádný volební útok. Těch výhrůžek psala stovky, a to už od začátku ruské agrese,“ sdělil čtenář Deníku, který si nepřál být jmenován.

SPD se s ní nechce spojovat

Poté, co se případem začala zabývat policie, SPD dalo od kandidátky ruce pryč. Místopředseda pardubické pobočky SPD Miroslav Staněk uvedl, že Světlana Ekaterina Tomaštik kandidovat nebude.

Vyšetřování případu potvrdila také policie. „Mohu potvrdit, že některá oznámení na jednu z komunálních političek jsme již předali správnímu orgánu jako podezření ze spáchání přestupku,“ sdělila policejní mluvčí Markéta Janovská.

Ruský Facebook

Web Manipulátoři.cz, který se věnuje ověřování faktů, si stojí za tím, že zprávy psala právě Světlana Ekaterina Tomaštik (dívčím jménem Světlana Poučková) z Pardubic. „Existují důkazy, že za výhrůžkami stojí skutečně ona. Během konverzací s lidmi klikla na odkaz, který prozradil, že výhrůžky byly posílány skutečně z Pardubic – Polabin, ne náhodou z připojení od společnosti, která nabízí připojení v domě, kde bydlí,“ uvedl redaktor Jan Cemper, který navíc upozornil na profil kandidátky na ruské verzi Facebooku.

„Na onom profilu na vk.com kandidátka SPD třeba zveřejňuje příspěvek s popiskem Fashistbook a do něj vkládá screenshoty neveřejné komunikace Facebooku s uživatelem, kde Facebook zablokoval jeden z účtů, ze kterého chodily výhrůžky. Jednoduše můžeme spojit, že autentický profil kandidátky SPD na vk.com je ovládán stejnou osobou, která na Facebooku vyhrožovala lidem zabitím,” doplnil analytik webu Manipulátoři.cz Roman Máca.

Kolejné na Vysokoškolských kolejích UHK se po dvou letech zvýší o 8 %
Šetřete jako u sebe doma, nabádá studenty vedení univerzit. Podraží i koleje

Podle politologa kauza straně Tomia Okamury neublíží. „Toto je velmi osobnostně zaměřené hnutí. Takže je otázkou, zdali vůbec nějaké aktivity řadových členů či kandidátů mohou poškodit značku hnutí v očích voličů, když voliči si tato hnutí asociují především s těmito osobnostmi,“ řekl pro Deník politolog Milan Školník.

„Navíc i v těchto hnutích existuje určitá sebereflexe, kdy se centrální vedení dokáže od podobných aktivit distancovat, či přímo vyloučit členy nebo rozpustit lokální i regionální organizace,“ doplnil Školník.