Nad někdejším pardubickým primátorem Martinem Charvátem vyhrála Horská s 57 procenty. "Volby to bylo náročné. Hnutí ANO vsadilo na téma drahých energií, v tomto duchu se nesla celá kampaň. Senátní volby jindy probíhají klidně, tentokrát reakce lidí nebyly tak docela pozitivní," zhodnotila pro Deník Horská senátní souboj.

Miluše Horská má na Pardubicku dlouhodobě velkou podporu voličů KDU-ČSL, Zelených a nestraníků. Letos ji podpořila i nově vzniklá pardubická koalice SPOLU.

Její soupeř Martin Charvát (ANO) prozatím svou prohru nechtěl blíže analyzovat. "Beru to sportovně. Budu se věnovat své profesi, podpořím Honzu Nadrchala v tom, aby se stal primátorem a já sám bych rád vykonával funkci radního," komentoval volební výsledek Charvát.

Miluše Horská získala v prvním kole 39,05 hlasů, její vyzyvatel Martin Charvát pak 34,29. Pod čarou v prvním kole s velkým odstupem skončil kandidát SPD Jaromír Nosek.

Charvát se, možná trochu překvapivě, dočkal podpory i z hejtmanství. „O tom, že mám problém s často populistickou politikou bývalého premiéra, to je známo snad všem. Proto dnes moje vyjádření nemá nic společného s našimi politickými tričky, ale jde o podporu a vyjádření skutečně osobní - Martin Martinovi,“ vyjádřil podporu před druhým kolem voleb hejtman Martin Netolický.

Nízká volební účast

Senátorské volby se pravidelně potýkají s nízkou volební účastí. To se potvrdilo i letos. Na Pardubicku zvolilo 22 procent lidí. Sousední Orlicko přitom svého senátora zvolilo už minulý týden. Senátorem se zde stal letohradský starosta Petr Fiala, který porazil technologa Stanislava Ešnera nominovaného za hnutí ANO. Třetí kandidát Josef Jan Kopecký se vzdal boje o senátorské křeslo poté, co řídil opilý.

Horská zastává pozici senátorky už 12 let. Je také ředitelkou základní a praktické školy Svítání v Pardubicích, která poskytuje vzdělání i sociální služby osobám s mentálním a kombinovaným postižení