Nejúspěšnější výpravou podle počtu medailí se stali Rusové.

K nejsledovanějším turnajům patří ten velmistrovský. Je někdo, kdo vás v něm překvapil?
Myslím si, že tady lze těžko udělat nějaké velké překvapení. Vždy říkáme, že je zde osmdesát hráčů, kteří můžou skončit na prvním místě. Jsem rád, že Vlasta Babula měl celkem dobrou formu. Je škoda, že během turnaje musel pro nemoc odstoupit Zbyněk Hráček. Dále se ukazuje řada mladých hráčů z bývalého sovětského svazu, jako velmistři Čuprov a Smirnov, kteří hrají velice dobré šachy. Také se ale mezi ně dostali hráči z jiných zemí, například Španěl Llaneza. Toho bych považoval za to překvapení.

Festival Czech Open se stále rozrůstá. Kolik lidí se podílí na organizaci?
To číslo je složitě definovatelné, protože třeba Gamecon má svůj pořadatelský tým. Odhadujeme to ale zhruba na stovku lidí.

Příští rok se uskuteční dvacátý ročník festivalu. Máte už nějaké plány, jak toto jubileum oslavíte?
Poprvé bychom chtěli vydat knihu, která by mapovala dvacet let festivalu. Plánujeme vydání v češtině i v angličtině. Spoluautory by měli být velmistr Sergej Movsesjan a mezinárodní mistr Lukáš Klíma, který už napsal dvě knihy o mistrovství republiky. Dále budeme mít celý rok na plánování doprovodného programu. Chtěli bychom udělat akci na Pernštýnském náměstí, abychom šachy vytáhli na veřejnost. A pokud to bude možné, tak bychom rádi zakomponovali zápas dvou špičkových hráčů, pro které už hlavní turnaj není dostatečně silný.

Kdy vlastně začnete s přípravou na další ročník?

Už jsme začali v průběhu letošního festivalu, protože s některými lidmi konzultujeme určité věci. Během celého turnaje si děláme poznámky, co by se dalo udělat jinak a lépe. Příprava v podstatě začala už teď.

(Tomáš Rais)