PARDUBICKO

Don Juan se vrací z války

Kdy: 4. května od 19.00
Kde: Východočeské divadlo, Pardubice
Východočeské divadlo v Pardubicích zve v sobotu na premiéru hry rakouského dramatika a prozaika maďarského původu Ödöna von Horvátha Don Juan se vrací z války. Autor ji napsal roku 1936, nedlouho před svou tragickou smrtí. V Pardubicích ji inscenoval jeden z předních českých režisérů a dramatiků, současný umělecký šéf Švandova divadla na Smíchově Martin Františák, šlo o jeho první spolupráci se pardubickým souborem. Sobotní premiérový večer doprovodí vernisáž výstavy koláží pardubického výtvarníka Martina Doška. Představení začne v 19 hodin a vstupenka stojí od 350 Kč.

Vítání ptačího zpěvu

Kdy: 4. května od 7.00
Kde: sraz před bránou Zámku Pardubice
Východočeské muzeum zve na vycházku pardubickými parky podél Chrudimky k bývalému vojenskému cvičišti Červeňák. Těšit se můžete na pozorování a určování ptáků podle zpěvu. Za vhodného počasí proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Sraz je v 7 hodin před bránou Zámku Pardubice. Vstup je  zdarma.

Předání nové techniky

Kdy: 4. května od 9.00
Kde: Automatické mlýny, Pardubice
Přijďte v sobotu 4. května na piazzettu Automatických mlýnů oslavit svátek svatého Floriana, který je patronem hasičů. Na místě bude k vidění hasičská technika, ukázky pro děti, kluzavka a taky zmrzlina zdarma!  V 11 hodin dojde ke slavnostnímu předání nové cisterny hasičskému sboru.

close Pozvánka. info Zdroj: HZS Pardubického kraje zoom_in Pozvánka.

Pro dobrou věc v Pardubicích

Kdy: program vrcholí 3. května 
Kde: náměstí Republiky, Pardubice

Bubliny, únikovka, koncerty a podpora neziskových organizací.

close Akce v Pardubicích. info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in

Jen Tak Fest v Pardubicích

Kdy: 3. května od 17.00
Kde: U Toulavé pípy, Pardubice
V pátek 3. 5. před lodí Otava u restaurace U Toulavé pípy v Pardubicích se koná Jen Tak Fest. Organizátoři připravili program plný hudby, umění, dobrého jídla a pit. Budou dva koncerty, výstava uměleckých děl a večer zakončí tradiční Jen Tak hraní, na které si můžete donést vlastní nástroj a zahrát cokoliv jen budete chtít. Vstup na akci je zdarma.

close Pozvánka. info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in

Odkaz na fb událost

Kunětická hora v květnu

Kdy: denně kromě pondělí
Kde: Kunětická hora, Ráby
Hrad Kunětická hora je v květnu otevřený od úterý až neděle od 9.30 do 17.30 hodin. Oblíbený je základní okruh Hradní palác s věží, který si můžete projít i bez průvodce, ale je možné vybírat i z výběrových okruhů Dušan Jurkovič, básník dřeva a Kaple. Vstupné na základní okruh: dospělí (od 25 do 64 let) 180 Kč; mládež (od 18 do 24 let) 140 Kč; děti (od 6 do 17 let) 50 Kč.

Lesk varhan a žesťů

Kdy: 4. května od 19.00
Kde: kostel sv. Jakuba Většího, Přelouč
Koncert varhaníka Ireneusze Wyrwy a žesťového kvinteta Komorní filharmonie Pardubice (Michal Chmelař – trubka, Martin Maroul – trubka, Marie Kosová - lesní roh, Martin Chmelař – pozoun, Jakub Chmelař – tuba). Přeloučské varhany Abrahama Starcka z Lokte (1659–1709) patří k těm nejstarším a nejvzácnějším barokním varhanám v republice. Přestože nástroj v současnosti čeká na potřebnou generální rekonstrukci, je chloubou regionu. Ireneusz Wyrwa se narodil v roce 1975 v polském městě Bochnia. Na varhany začal hrát na Státní střední škole Fryderyka Chopina v Krakově. V roce 1999 pak absolvoval Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích s vyznamenáním. Zúčastnil se řady mistrovských kurzů u věhlasných umělců (Marie-Claire Alain, Guy Bovet, Lorenzo Ghielmi, Martin Haselböck, André Isoir, Ton Koopman a další), získal 2. cenu na Mezinárodní varhanní soutěži Felikse Nowowiejského v Poznani. Je aktivní jako organizátor hudebního života a odborníkem na historickou i současnou stavbu varhan. Žesťové kvinteto Komorní filharmonie Pardubice vzniklo v roce 2013. Doménou souboru jsou především koncerty pro děti, se kterými několik let objížděl Pardubický kraj. Žesťové kvinteto má v repertoáru skladby barokních mistrů, soudobých skladatelů a také řadu skladeb populárních. Vstupné na koncert je 300 Kč.

Koncert je součástí festivalu Pardubické hudební jaro. Více o festivalu se dočtete ZDE: 

Zahraj si Pardubice

Kdy: denně kromě pondělí
Kde: Zámek, Pardubice
Děti i dospělé pobaví interaktivní výstava Zahraj si Pardubice na pardubickém zámku. Příběh města začíná v roce 1845, uprostřed století páry. „Potkáte v něm Jana Pernera, vystoupáte ke hvězdám s pomocí barona Artura Krause, vyzkoušíte své fotografické umění v ateliéru Josefa Pírky a zasednete do škamen některé z nových škol. Poznáte počátky závodění na koních i motocyklech a budete svědky prvního vzletu Jana Kašpara. Zažijete zrod továren, divadla či hotelu Grand," zve na novou výstavu Východočeské muzeum. Významné milníky města poznáte díky vzácným předmětům ze sbírky muzea i díky zábavným hračkám, originálním hrám a stavbám, a to všemi smysly. Výstava potrvá do září příštího roku a otevřená je každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Vstupné: 140 Kč plné, 90 Kč snížené, 320 Kč rodinné.

Pernštejnská truhla

Kdy: 5. května od 13.00
Kde: Zámek Pardubice
Po staletí nikdo netušil, že se v podzemí Zámku Pardubice skrývá pokladnice. Masivní tři a půl metru dlouhou a metr širokou truhlici z hrubě tesaných fošen pobitou železnými pásy objevil v malém sklepení pod zámeckou kaplí správce zámku teprve v 20. století. Do současnosti se zachovala nejen díky stabilnímu klimatu, ale především protože již od dob Viléma z Pernštejna nemohla vzhledem ke svým rozměrům sklípek opustit. Truhla sloužila jako trezor uchovávající nejvýznamnější listiny, smlouvy, zlato a cennosti. Dimenzovaná byla na stovky kilogramů zlata a stříbra. Přístup k ní vede přes zámeckou kapli dolů po úzkém točitém schodišti a podzemními chodbami přes několikeré masivní dubové dveře s mohutnými zámky. Samotnou truhlu zabezpečují petlice a mechanické zámky. Dnes je to jediná dochovaná součást pozdně gotického mobiliáře zámku. V roce 2018 se podařilo dokončit její konzervaci. V neděli 5. května se koná prohlídka, kapacita je omezena na 10 osob. Vstupné 180 Kč/plné, 90 Kč/snížené (žáci, studenti, senioři).

Tipy od sousedů

Vinný košt a festival chutí

Kdy: 4. května od 11 do 22 hodin
Kde: Resslovo náměstí v Chrudimi
Proč přijít: Při druhém ročníku této akce se představí česká i moravská vinařství. Pořadatelé nabídnou snoubení gastronomie s vínem, a to vše za doprovodu hudebního programu na pódiu.

Beltine a Barbarské hry

Kdy: 4. května od 10 dpo 20 hodin
Kde: Země Keltů, Nasavrky
Proč přijít: Pojďte oslavit tento svátek jara, ohňů a lásky. Můžete se sami rozhodnout, zdali se chcete zapojit do celodenního programu, přijít se podívat na komentovanou prohlídku skanzenu, či se jen večer zastavit na koncert a ohnivou show. V letošním roce se v rámci hlavního programu můžeme těšit na silová a dovedností klání.

Hrnčířská sobota

Kdy: 4. května od 10 do 16 hodin
Kde: Muzeum v přírodě Vysočina, Veselý Kopec
Proč přijít: Ukázky práce hrnčířů a keramiků, prodej jejich výrobků, praktické ukázky a dílničky. Doprovodný program: beseda se spisovatelem Jiřím Jilíkem o knížce Žítkovské čarování aneb Skutečný příběh žítkovských bohyní. Účinkuje Gajdošská muzika z Kopanic.

Farmářské východočeské trhy

Kdy: sobota 4. května od 8 do 12 hodin
Kde: Tylovo nábřeží, Hradec Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Na Tylově nábřeží se v sobotu opět konají farmářské trhy s nabídkou lokálních produktů a doprovodným programem pro děti. „Necháme dětem i jejich doprovodu nahlédnout do života farmářů, ukážeme, jak se staráme o půdu, pěstujeme zeleninu, květiny, chováme dobytek. Děti si budou moci vyzkoušet některé činnosti a třeba si i něco vyrobit nebo zasadit a odnést domů,“ uvádějí pořadatelé.

Pochod na Hrádek - 46. ročník

Kdy: sobota 4. května od 8 hodin
Kde: start od radnice v Novém Bydžově
Za kolik: dospělí 70 korun, děti 40 korun
Proč přijít: V sobotu se uskuteční již 46. ročník Pochod na Hrádek, který ZŠ V. Kl. Klicpery pořádá ve spolupráci s Klubem přátel Klicperky a Městem Nový Bydžov. Start bude od budovy radnice v době od 8 do 10 hodin. Délka trasy je 15 kilometrů. Čeká vás příjemná procházka, kontroly po cestě, poukázka na občerstvení v cíli a upomínkový list. „Pro nejstaršího účastníka a nejstarší účastnici je připraveno tričko s logem pochodu. Tričko je připraveno i pro prvního turistu v cíli,“ uvádí pořadatelé. Doprava zpět do Nového Bydžova bude zajištěna zvláštním autobusem z autobusové zastávky u brány zámku nejdříve v 11.30 hodin. Poslední autobus odjíždí v 14.30 hodin.

Mezinárodní výstava minerálů

Kdy: sobota 4. května od 8.30 do 16 hodin
Kde: Kongresové centrum Aldis, Hradec KrálovéProč přijít: Prodejní a výměnná výstava minerálů, šperků a fosilií zavítá v sobotu do hradeckého Aldisu. Na akci si bude možné prohlédnout a zakoupit přírodní krystalované vzorky - česko-slovenské i světové, surové i opracované minerály včetně šperků a dekorativních předmětů. „Přijďte se nechat okouzlit krásou minerálů, odměnou vám bude nejen nevšední zážitek, ale jistě si odnesete i nějaký ten svůj vysněný minerál nebo šperk,“ uvádí pořadatelé.

Prohlídky Hučáku nejen pro seniory

Kdy: neděle 5. května od 11, 13 a 15 hodin
Kde: Malá vodní elektrárna Hučák, Hradec Králové
Proč přijít: Každou první neděli v měsíci mají (nejen) senioři možnost nahlédnout do historie Malé vodní elektrárny Hučák, a to nejen pohledem na doborvé fotografie, ale také do stále plně funkční historické strojovny. Prohlídky se uskuteční vždy v časech od 11, 13 a 15 hodin. Na prohlídky není potřeba se registrovat.

Výstava obrazů P. Weidenbauma + prohlídky Kaple Zjevení Páně

Kdy: neděle 5. května od 13 do 16 hodin
Kde: Kaple Zjevení Páně ve Smiřicích
Za kolik: prohlídka výstavy zdarma, prohlídka kaple 85/60 korun
Proč přijít: V neděli budete mít možnost zhlédnout výstavu belgického malíře a zároveň majitele smiřického zámku Petera Weidenbauma a zároveň zajít na komentovanou prohlídku Kaple Zjevení Páně. Výstava bude otevřena od 13 do 16 hodin. Prohlídky kaple začínají ve 13, 14 a 15 hodin.

Hradní jarmark

Kdy: od soboty 4. května do neděle 5. května
Kde: Hrad Svojanov
Proč přijít: Na tržišti si určitě vyberete z nabídky dřevěných hraček, originálních šperků z drahých kamenů, ale i různých druhů dřeva. Na stáncích nebudou chybět ani unikátní keramické výrobky pro radost, voňavé polštářky, textilní dekorace, či něco na zub jako valašské frgále, cukrová vata nebo bramborové spirálky. Mnozí řemeslníci předvedou, co v jejich rukách vzniká. Pro děti budou nachystané i dobové atrakce jako kolotoč a střelnice.