Pardubicko

Hradubický běh

Kdy: 11. května od 9.00
Kde: start Pardubice/Hradec Králové
Proč přijít: Lidé z Pardubic a z Hradce Králové již 18. rokem závodí, kdo dříve doběhne do Čeperky, která je na půl cesty z obou měst. Další Hradubický běh startuje v sobotu 11. května 2024 v 9 hodin. Start zazní v obou městech současně a účastníci se setkají v polovině celkové trasy v Čeperce, kde je čeká vyhodnocení a přátelské popovídání při občerstvení. Start je v Pardubicích Poděbradská ulice – v blízkosti zastávky MHD Poděbradská, v Hradci Králové Lipky – zastávka MHD Lipky. Registrovat se lze na stránkách závodu www.ph7.cz nebo přímo na místě. Délka trati je 10 kilometrů.

Odkaz na akci

Zápasy českého národního týmu bude řada fanoušků sledovat společně v restauracích a hospodách.
Hokejové šílenství! Hospody na Pardubicku hlásí plno, lákají i na panáka zdarma

Beer&Wine festival

Kdy: 10. až 12. května
Kde: Palác, Pardubice
Proč přijít: Festival ve společnosti dobrého jídla, pití a zábavy. Během všech tří festivalových dnů bude na pódiu probíhat bohatý program, nebude chybět tradiční cimbálovka, znalci piva a vína či stanoviště pro děti.

Odkaz na fb událost

Farmářské trhy v Pardubicích.
Farmářské trhy opět v Pardubicích. Tentokrát i s cukrářskou dílničkou pro děti

Festival pěveckých sborů

Kdy: 11. května
Kde: Husův sbor, Pardubice
Proč přijít: Spolek pěveckých sborů Pernštýn-Ludmila-Suk letos organizuje již sedmnáctý ročník festivalu pěveckých sborů, který původně vznikl jako jarní přehlídka sborových těles působících v Pardubicích a blízkém okolí. Festival se v současné době zdaleka nezaměřuje jen na tělesa pardubická, ale má přesah do celého kraje i východočeského regionu. Ústředním motivem letošního Festivalu je Rok české hudby, což je zejména oslava 200 let od narození zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany. Koncert začíná v sobotu v 17 hodin.

Festival sborů.Zdroj: archiv pořadatele

Kolem s kolem: za historií Pardubicka

Kdy: 11. května 8.30
Kde: sraz na nádvoří zámku, Pardubice
Proč přijít: Východočeské muzeum navazuje na cyklistickou tradici regionu a pořádá první cyklovýlet za památkami Pardubicka. Začneme zlehka: vypravíme se do nejstarší svatyně ve městě, kostela sv. Jiljí v Pardubičkách. Poté navštívíme působiště vlasteneckého kněze Františka Václava Devotyho v Mikulovicích, odkud vyrazíme do zámeckého parku v Medlešicích. Zvlněnou krajinu a krásné výhledy na Pardubice si užijeme při stoupání ke kostelu sv. Václava v Jezbořicích, založenému v polovině 11. století. Následně přes malebný Barchov sjedeme do Starých Čívic, kde u zámku náš výlet skončí. Průvodcem vám bude milovník cyklovýletů Jan Ivanega, historik Východočeského muzea. Trasa: cca 34 km (trasa je koncipována tak, aby se z libovolného bodu dalo snadno odpojit a sjet do Pardubic). Sraz je v sobotu 8.30 na nádvoří zámku v Parudbicích. V případě nepříznivého počasí se výlet nekoná.

Odkaz na akci

Kostel v Pardubičkách.
Cyklisté se mohou vydat za památnými kostely na Pardubicku

Eliška a jiné královny

Kdy: 12. května od 10.00
Kde: Automatické mlýny (infocentrum), Pardubice
Proč přijít: Loutková pohádka je vhodná pro děti od 3 let a trvá 45 minut. Je inspirovaná velkými ženami české historie. Vstupenka stojí 180 Kč.

Odkaz na akci

Tajný kryt

Kdy: 12. května od 13.00
Kde: Zámek Pardubice
Proč přijít: Vydejte se s rodiči do tajného krytu vybudovaného v době studené války v zámeckém valu! V případě útoku nepřítele nebo zasažení města radioaktivním spadem mělo z jeho podzemních prostor krajské velitelství civilní obrany řídit záchranné práce. Na vlastní oči uvidíte, jak se lidé v takovém případě mohli z krytu dorozumívat s okolím, jak naftový generátor vyráběl elektrický proud, a vyzkoušíte, co obnášelo ručně udržovat v chodu filtraci vzduchu. V krytu je celoročně teplota mezi 12 až 15°C, nezapomeňte tedy na přiměřené oblečení. Vstupné: 120/60 Kč.

Podrobnosti o akci

Historické jízdy 2024

Kdy: neděle od 13.00
Kde: Pardubice
Poř přijít: Od neděle 21. dubna až do konce října 2024 bude každé tři týdny v provozu některý z historických autobusů a trolejbusů, v nichž si cestující mohou zavzpomínat na vybrané události z historie Dopravního podniku a městské hromadné dopravy v Pardubicích. Při první květnové jízdě si připomeneme událost 12. května 2024 - otevření točny Sluneční (1994).

Podrobnosti o akci

Tipy od sousedů

Loutky míří na Veselý Kopec

Kdy: 11. května od 9 hodin
Kde: Veselý Kopec, Muzeum v přírodě Vysočina
Proč přijít: Program připravený ve spolupráci s Muzeem loutkářských kultur Chrudim přinese loutková představení, hravé dílničky a radost malým i velkým návštěvníkům.

Bohemia Apetit Fest, 3. ročník

Kdy: 11. května 11 - 22 hodin
Kde: Klášterní zahrady Chrudim
Proč přijít: Můžete se těšit na Street food speciality, soutěže pro dospělé - jako je tuplák, pizza nebo klobása na čas. Součástí festivalu je MLS Pardubického kraje, který představí ty nejlepší potravinářské výrobky regionu. Festival je pro celou rodinu, na děti čekají dětské dílny, malování na obličej a loutkové divadlo od 15 hod.

Den otevřených mlýnů

Kdy: 11. května 9 - 16 hodin
Kde: Veselý Kopec, Muzeum v přírodě Vysočina
Proč přijít: V České republice se poprvé uskuteční Den otevřených mlýnů, který připomíná výročí vzniku mlynářského znaku 13. května 1116. S komentovanými prohlídkami se zapojí také vodní obilní mlýn na Veselém Kopci. Zájemci se mohou na Veselém Kopci zúčastnit komentovaných prohlídek vodního obilního mlýnu z Oldřetic.

Chovatelská výstava

Kdy: 11. května od 7 do 16 hodin
Kde: Slatiňany, chovatelský areál
Proč přijít: Pořadatelé jako tradičně zvou na místní výstavu králíků, drůbeže, holubů a exotů. Občerstvení zajištěno.

Vítání ptačího zpěvu - komentovaná vycházka

Kdy: sobota 11. května od 8 hodin
Kde: sraz před Studijní a vědeckou knihovnou, Hradec Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Ornitologická a přírodovědná vycházka v délce zhruba 4 kilometry vás zavede do přírodního parku Orlice, což je zachovalá říční krajina s nivními loukami a slepými říčními rameny. Čeká vás pozorování a určování ptáků podle zpěvu s Mgr. Liborem Prausem, Ph.D. V případě vhodného počasí bude součástí akce i ukázka odchytu ptáků pro vědecké účely a jejich kroužkování. S sebou dalekohledy a terénní obuv. Vhodné i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec ve 12 hodin. Vycházku pořádá Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové ve spolupráci s Českou společností ornitologickou.

Hradecké nábřeží gurmánů - chuť jara

Kdy: sobota 11. května od 10 do 19 hodin
Kde: Smetanovo nábřeží, Hradec Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Hradečáci si opět užijí jídlo a pití za doprovodu hudebních vystoupení. Hradecké nábřeží gurmánů přinese české i zahraniční speciality, moderní gastronomické pochoutky i české regionální a farmářské potraviny. Pokrmy z různých koutů světa bude možné zapít skleničkou dobrého vína, koktejlu, piva či limonády. Nebudou chybět koncerty a další doprovodný program pro rodinu. Akce se koná na Smetanově nábřeží, v parku na náměstí 5. května a náplavce.

Den otevřených dveří Zdravotnické záchranné služby KHK

Kdy: sobota 11. května od 9 do 17 hodin
Kde: základna Letecké záchranné služby Královéhradeckého kraje, Hradec Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Den otevřených dveří Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje je letos spojený i s oslavou 20 let vzniku organizace. Akce se uskuteční v areálu Letecké záchranné služby na heliportu v Hradci Králové. Po celý den budou mít zájemci příležitost prohlédnout si záchranářskou techniku a vybavení a seznámit se s prací záchranářů. Program: 9.00 Otevření areálu9.30 Slavnostní zahájení akce 10.00 Letová ukázka vrtulníku 10.30 Ukázka Neodkladná resuscitace 11.00 Ukázka Dopravní nehoda 11.30 Ukázka Lavinový pes (Horská služba) 13.30 Ukázka Neodkladná resuscitace 14.00 Ukázka Dopravní nehoda 14.30 Ukázka Lavinový pes (Horská služba) 15.00 Letová ukázka vrtulníku 16.00 Ukončení programu 17.00 Uzavření areálu *časy jsou pouze orientační, změny vyhrazeny.

Hradecký nůž

Kdy: sobota 11. května od 9 do 17 hodin
Kde: Adalbertinum, Hradec Králové
Za kolik: 150 korun, děti do 12 let a dospělí nad 70 let zdarma
Proč přijít: V sobotu se koná desátý ročník mezinárodní prodejní výstavy nožů a chladných zbraní. Výstavy se zúčastn na 40 nejlepších nožířů nejen z České republiky, ale i z okolních států. „K vidění zde budou nože kuchyňské, lovecké, vojenské, ale i nože EDC - tedy nože k běžnému použití. Bude se zde prezentovat i nadějný puškař a rytec p. Šplíchal, můžete si přinést nůž k nabroušení, který vám nabrousí jeden z nejlepších brusičů p. Šimek, který své umění vybrušoval v dalekém Japonsku. Pro veliký zájem vystavovatelů i návštěvníků otevíráme i spodní prostory, kde bude vystavovat i mimo jiné puškařství Skrbek. V 17 hodin bude na základě diváckého hodnocení vyhlášen vítěz o nejlepší nůž hradecké výstavy,“ zvou na akci pořadatelé.

Pohádkový les

Kdy: neděle 12. května od 14.00
Kde: Bystré u Poličky
Proč přijít: Na okruhu cca 2,5 km Panským lesem na vás budou čekat stanoviště s pohádkovými bytostmi a úkoly pro děti. Start a cíl je u sochy mlynáře u odpočívadla nad rybníkem Jorčákem.

Běh choceňskými sady

Kdy: 12. května od 8 hodin
Kde: park u zámku v Chocni
Více o akci ZDE