Festival šachu a her Czech Open má za sebou další ročník. Jak vypadal pohledem statistik?
Kromě šachových turnajů poutala pozornost řada jiných her. Při skládání klasické Rubikovy kostky padl světový rekord. Postaral se o něj s časem 7,08 vteřiny Erik Akkersdijk s Nizozemska. V rámci Gameconu se uskutečnily turnaje v moderních deskových hrách, Dračím doupěti, RPG hrách a larpech. Rekordní byl třetí ročník luštitelské soutěže v křížovkách, osmisměrkách a rébusech sudoku a kakuro, kterého se podle oficiálních statistik zúčastnilo 688 řešitelů.

Nejstarším účastníkem šachové části festivalu byl 78letý Lothar Wagner z Německa, v rámci celého festivalu pak 89letý Vladislav Hron, který nastoupil v turnaji v mariáši. Nejmladším účastníkem festivalu byl 5letý Ibrahim Mohamed Badoor ze Spojených Arabských Emirátů.

Pro zajištění hladkého průběhu festivalu bylo potřeba 768 šachovnic. Festival organizovalo přes 100 pořadatelů, rozhodčích, hostesek a dobrovolníků.
Festival Czech Open eviduje i pořadí národů podle počtu získaných medailových umístění. Pořadí: 1. Rusko (10 zlatých, 7 stříbrných, 7 bronzových), 2. Nizozemsko (10 – 4 – 6), 3. Česká republika (8 – 8 – 14), 4. Ukrajina (7 – 8,5 – 0,5), 5. Maďarsko (5 – 7 – 10).

Teprve podruhé se na festivalu Czech Open konal oficiální turnaj v ingols šachu. Byl to zároveň druhý turnaj této hry v její historii.
Autorem ingols šachu je Bohumil Olšanský, který hru pojmenoval podle zkratky svého titulu a prvních písmen svého příjmení. „Přehrával jsem si památné šachové partie, ale postupem času mě to přestávalo bavit. Chtěl jsem vymyslet něco nového. Hru, kde bude nové rozestavení a nové způsoby zahájení partií,“ popisoval Bohumil Olšanský, jak vznikly ingols šachy. Hra se od klasických šachů liší jen v pár věcech.

Jiné je rozestavení figur na šachovnici (figury jsou poskládány diagonálně). A pěšci mají větší pravomoci. „V mé hře mohou pěšci chodit nejen dopředu, ale také doprava. Když navíc pěšec dojde na začáteční políčko krále, hra končí,“ vysvětlil Olšanský. Matu lze tedy dosáhnout dvěma způsoby, což hráče nutí k dvojí obraně – nejen k obraně krále, ale i k obraně území.

Autorovi, jenž žije v Prostějově, je 69 let a ingols šachy jsou jeho záliba. „Vymyslel jsem si je pro sebe. Ale nebráním se tomu, aby měli ze hry potěšení i jiní. Žádnou masivní reklamní kampaň ale neplánuji. Jediné, co bych chtěl uskutečnit, je vytvoření počítačového programu, pomocí kterého by hráči mezi sebou mohli hrát přes internet,“ uvedl Olšanský.

(Tomáš Rais)